• 7.7763 TL
  • 9.0566 TL
  • 9.9891 TL
KOCAELİ 31°

Türk Polisinden sınır ötesi FETÖ operasyonu

Türkiye ilk kez yabancı bir ülkeye, polis gönderiyor

Türk polisi, Sırp sınır kapılarında kendi üniforması ile kontroller yaparak, Yunanistan ve Bulgaristan üzerinden Sırbistan’a giden ve Avrupa’ya geçmek isteyen FETÖ terör örgütü üyelerini yakalamaya çalışacak.

Sınır komşusu olmadığımız Sırbistan’a gidecek olan polis, Sırp güvenlik güçleri ile gümrük kapılarında ortak devriye görevi yapacak.


Sözcü’den Emin Özgönül’ün haberine göre Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Sırbistan Başbakan Yardımcısı Stefanoviç’in imzaladığı anlaşma, 7 Şubat günü TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a kanun teklifi olarak Meclis’e sunuldu.

Teklifin gerekçesinde, “Sırbistan ile ortak devriye yürütülmesi, sahte seyahat belgeleri ile Avrupa ülkelerine kaçma teşebbüsünde bulunabilecek FETÖ üyelerinin tespitinde faydalı olacaktır” denildi.

Anlaşmaya CHP de destek verdi. TBMM Dışişleri Komisyonu üyesi ve Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer “Sırbistan’dan karayolu ile geçişler yıllardır problemli oluyor. Anlaşma özellikle gurbetçilerimizin sorunlarının çözümüne katkı sağlar” dedi.

SIRP POLİSİ DE TÜRKİYE'DE GÖREV YAPABİLECEK

Anlaşma ile Sırp polisi de kendi yurttaşlarının Türkiye'de katıldığı etkinlikler, göçmen kaçakçılığı ve asayiş konularında işbirliği için, kendi üniformaları ile ve silahsız biçimde Türkiye sınır kapılarında görev yapabilecek. Türkiye ve Sırbistan polisi, kendi ülkelerindeki turistik bölgeler ile etkinlik ya da işbirliği projeleri nedeniyle de taraf ülkeye gönderilip, ortak çalışma görevinde bulunabilecek.

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI