• 7.3388 TL
  • 8.6850 TL
  • 9.6054 TL
KOCAELİ 29°

Ayasofya kararı dünyanın gündeminde!

Ayasofya'yı 24 Temmuz Cuma günü ibadete açılıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayasofya'nın ibadete açılması sonrasında Millete Sesleniş konuşması yaptı. Ayasofya Cami'ne ücretli giriş uygulamasının kaldırıldığını belirten Erdoğan, "Ayasofya'yı 24 Temmuz Cuma günü ibadete açıyoruz" dedi.

 

Ayasofya'nın cami olarak 24 Temmuz tarihinde ibadete açılacağının belli olmasının ardından İngiliz, ABD, Yunan medyasında bu karara itiraz sesleri yükselirken Rus Ortadok kilisesi de karardan üzüntü duyduğunu açıkladı.

 

İŞTE O TEPKİLER

 

İngiliz yayın kuruluşu BBC internet sitesi üzerinden ‘son dakika’ verdiği haberde, “Türk mahkemesi, 6’ncı yüzyılda inşa edilen Ayasofya Müzesi’nin camiye dönüştürülmesinin yolunu açtı” ifadesini kullandı.

Amerikan New York Times (NYT) gazetesi de “mimari bir mücevher” olarak tanımladığı Ayasofya’nın mahkeme kararıyla müzeden camiye dönüştürülebileceğini yazdı.

NYT değişimin uzun süredir Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından istendiğine vurgu yaptı.

Associated Press (AP) haber ajansı, Yüksek Mahkeme'nin 6. yüzyılda inşa edilen Ayasofya'nın müzeden yeniden camiye çevrilmesinin önünü açtığını bildiriyor.

RUS ORTODOKS KİLİSESİ'NDEN İLK TEPKİ
Karara ilk tepki, Rus Ortodoks Kilisesi'nden geldi. Karardan üzüntü duyduğunu belirten kilise, daha büyük ayrışmalara yol açabileceğini savundu.

YUNAN MEDYASINDAN İLK YORUMLAR
Yunanistan merkezli Skai'de ise Türkiye Yüksek Mahkemesi, uluslararası tepkilere rağmen Ayasofya'nın camiye dönüştürülmesinin önünü açtı" ifadeleri kullanıldı.

Bir diğer Yunan medyası Naftemporiki'de kararın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ulusa sesleniş konuşması yapacağı bilgisine yer verildi.

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI