17/01/2021 2:47:35
  • 7.4121 TL
  • 8.9931 TL
  • 10.1210 TL
KOCAELİ

Kocaeli Devlet Alarm veriyor

.

Bir süre önce apar topar hizmete açılan Kocaeli Devlet Hastanesi adeta alarm veriyor.

Henüz sistemin tam olarak çalışmadığı Devlet Hastanesi'nin alalacele açılması beraberinde çok ciddi sorunlarıda getirdi.MAVİKOD ÇALIŞMIYOR


Günümüzde artık pek çok hastane gelişen teknolojiye ayak uydurmak için kendini yenilemek, hastalarına daha hızlı ve verimli çözümler sunmak istiyor. Hastanede tedavi gören hastaların bakımı ve acil müdahale edilmesi gereken durumlarda acil kod sisteminin varlığı da etkin bir hizmet aracı haline geldi.

Acil tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyan hastalar, hasta yakınları ve tüm hastane personeline en kısa sürede müdahale edilmesini sağlayan acil durum yönetim aracı, çoğunlukla kalbin durması (kardiyak arrest) durumundaki hastaya müdahalesini mümkün kılmakta. Bu kodlar hastanenin herhangi bir yerindeki telefondan tuşlandığında, önceden planlanmış birimlere bilgi gitmekte ve hastane bu sayede ilgili olaya anında müdahale edebilmekte.

 


HASTA ÖLDÜ


Eksikliklerle hizmete giren yeni Devlet Hastanesi'nde santral sistemi çalışmadığı, bilgisayar sistemindeki ciddi arızalar nedeni ile ilk günlerde MAVİKOD uygulamasında ciddi sorunlarla karşılaşıldı. Yoğun Bakım Ünitesi de apar topar taşınırken burada görev yapan doktorların bile durumdan habersiz olması bu acele neden sorusunu gündeme getirdi.

75 hastaya 3 hemşirenin yeterli olmaması nedeni ile  bir hastanın yatağında ölü bulunduğu iddiaları kulaktan kulağa yayılmaya başlarken tahlil sisteminde de yaşanan sorunlar Kocaeli Devlet hastanesi için alarm zillerinin çalmasına neden oluyor.


NÖBET TUTAN DOKTORLAR İSTİRAHAT EDEMİYOR


Hastanede gece nöbeti tutan doktorlar, gece hasta olmadığında istirahat edebilecekleri sağlıklı bir ortam düşünülmemiş. Geceden yorgun düşen doktorlar sabah yine aynı şekilde görevlerine devam etmek zorunda oldukları için, bitkin bir şekilde görev yapıyor. Tabii haliyle de bu durum onların işlerini daha sağlıklı yapabilmelerinin önündeki en büyük engel.


HATALI TAHLİL YAPILDI


Geçtiğimiz gün böbrek rahatsızlığı nedeni ile hastaneye giden M.Ş.isimli hastaya müdahale eden doktor tahlil raporu geldiğinde şok oldu.

Tahlil sonucuna göre hastanın şekeri 470 olarak görünüyordu. Kendisinden tahlil için kan alınmadığını ve tahlilin hatalı olduğunu belirten hasta ve yakınlarının ısrarı sonucu acilde görevli doktor hastanın parmağından yeniden şeker testi yaptı. Çıkan sonuç doktoru kızdırdı ve tahlili yapanlarla tartıştı. Hasta yakınının elindeki raporu almaya çalışan görevliler bunda muaffak olamyınca sonucun yazılı olduğu alanı karalayarak sonucu gizlemeye çalıştı.Şimdi soruyoruz?

O şeker testi gerçekte kimindi ve o hastaya ne oldu?

Hasta ve yakınları itiraz etmeseydi ve M.Ş.isimli hastaya yanlışlıkla insulin yapılsa ve zaten normal değerde olan şekeri düşürülseydi sonuç ne olurdu?
YORUMLAR

  • Toplam 3 yorum

Elestiri

Yazan: Ömer karakus

Ben sizin yayın ilkelerinizi iyi bilirim kirmizi kocaeli behhhhh gidin baskasina yutturun yemezler

0 Beğendim
0 Beğenmedim

Ne alaka

Yazan: Ömer karakuş

Bir kere çocuk çocuk hastanesine ****ürülür.cok acil se 112 yi ararsin gereken yapılır ayrıca bir loburet hata yapmışsa cezasını çeker yeni bir bina aksaklıklar olur bir haftada iki kez acil e gittim bir annemi bir de babamı getirdim ****et güzel olmuş emeği geçen herkesten allah razı olsun

0 Beğendim
0 Beğenmedim

Artık hastanelerde ilgi yok

Yazan: Dilek kocadag

Dün cocugum rahatsızlandı ve acile ****ürdüm atesi olmasına rağmen çocuk doktoru görecek dedi muhale bile etmedi acil çocuk doktoruna gittiğimde ise hepsi acil sonra bakarız dediler çocuklarımıza bişey olmasimi lazım çok kızdım

0 Beğendim
0 Beğenmedim

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI