• 7.6503 TL
  • 8.9849 TL
  • 9.7974 TL
KOCAELİ 27°

MHP’YE İLÇE VERİLECEĞİNİ DÜŞÜNMÜYORUM

.
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 12 ilçe belediye başkanını açıklamak için Kocaeli’ye geliyor. Gözler Cumartesi günkü programda aday isimleriyle birlikte bir sorunun daha cevabında olacak. Kocaeli’de Ak Parti’nin 13-0 gerçeği, bu seçimler için ittifakı nereye koyacak? Ak Parti Kocaeli’de de MHP’ye ilçe bırakacak mı? MHP’ye ilçe bırakılacağını düşünmediğini söyleyen Ak Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker’e göre sürpriz ihtimali yok...

İLÇELERDE İTTİFAK VAR MI YOK MU?

Ak Parti, belediye başkan adaylarını açıkladığı bazı büyükşehirlerde olduğu gibi Kocaeli’de de MHP’ye ilçe bırakacak mı? İstanbul,  Ankara ve İzmir’de de bazı belediyeleri  MHP’ye bırakan Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan,  yeni yılın ilk Kocaeli ziyaretinde Ak Parti’nin ilçe belediye başkan adaylarıyla birlikte  Cumhur ittifakının Kocaeli’deki işleyişine dair nasıl bir yol haritası belirledi, bunu da açıklamış olacak. Cumhur İttifakının bazı kentlerde karşılıklı jestler olarak kendini gösterdiği gibi bazı illerdeyse başka bir işbirliği formüle edildiği konuşuluyor. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 12 ilçe belediye başkanını açıklamak için Kocaeli’ye gelecek. Gözler Cumartesi günkü programda aday isimleriyle birlikte bir sorunun daha cevabında olacak. Kocaeli’de Ak Parti’nin 13-0 gerçeği, bu seçimler için ittifakı nereye koyacak? MHP’nin bazı ilçelerde AK Parti’den aday çıkartmamasını istediği biliniyor. Körfez, Kandıra, Derince ve Dilovası adı geçen ilçeler. Ak Parti’nin bu talebe nasıl yaklaşacağı sorusu, 12 Ocak Cumartesi günü Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kocaeli’de saat 14.00’te başlayacak açıklamasıyla cevap bulacak. Bir sürpriz olur mu merakla bekleniyor ama Kocaeli’de adaylardan çok meclis üyeliği için bir pazarlık olabileceği ihtimali de konuşuluyor. Ak Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker’e göre belediye başkan adayları için sürpriz ihtimali yok.  Vekil Şeker, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kocaeli programı öncesinde Kocaeli’deki seçim gündemini, ittifakın Kocaeli hattını, ilçelerde ittifak olup olmayacağı sorusuna verdiği cevapla canlı yayında değerlendirdi. Şeker, MHP’ye ilçe bırakılacağını düşünmediğini söyledi. Sürece dair bu öngörüsünü, Ak Parti’nin bir önceki yerel seçimlerdeki 13-0  referansıyla açıkladı.

GENEL İLKE DOĞRULTUSUNDA HAREKET EDİLİR

 Ak Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker Kocaeli TV’de yayınlanan Günün Manşeti programında Kocaeli TV Genel Yayın Yönetmeni Kadriye Karademir’in sorularını yanıtladı. “Cumhur İttifakı olarak bugüne kadar yapılanlara baktığımızda genelde şu anda fiili olarak Ak Parti'de olan belediyeler, yüzde 99 oranında yine Ak Parti'ye, Milliyetçi Hareket Partisi'nde olan belediyeler de yine Milliyetçi Hareket Partisi'ne veriliyor. Oradaki oy oranına çok bakılmıyor.” diyen Şeker, önce ilçe belediye başkan adayları açıklanan diğer illerden örnekler verdi.  Şeker “Örneğin Adana'da 24 Haziran seçimlerine göre Ak Parti birinci partidir. Ama mevcutta Adana Büyükşehir Belediyesi MHP'li olduğu için Adana, MHP'ye bırakılmıştır. Mersin aynı şekilde, Osmaniye aynı şekilde, Manisa aynı şekilde... Ankara'da açıklama yapıldı. MHP'nin 2 ilçe belediyesi vardı. Polatlı ve Etimesgut, ikisi de MHP'ye bırakıldı. Orada sadece Gölbaşı, 2009-2014 MHP'deymiş, 2014'te biz almışız. Orası da MHP'ye bırakıldı. Kocaeli'ye baktığımız zaman, Kocaeli'de Ak Parti kurulduğu günden itibaren belediyelerin aşağı yukarı tamamı Ak Parti'li. Burada geçmişte MHP'li bir belediyemiz, Ak Parti döneminde MHP'nin belediye başkanlığı yaptığı bir ilçemiz yok. Kocaeli’de de bu genel ilke doğrultusunda karar verileceğini düşünüyorum.” diyerek 31 Mart yerel seçimleri için Cumhur İttifakı kapsamında Kocaeli’de MHP’ye bir ilçe bırakılacağını düşünmediğini kaydetti.

MESELE AHMET’İN, MEHMET’İN BAŞKAN OLMASI DEĞİL

Cumhur İttifakında birleşen partiler olarak ortak noktalarının çok fazla olduğunu dile getiren Şeker, “Niyet halis olduğu için netice de olumlu oluyor.  Cumhur İttifakı, Millet ittifakı gibi birbirine benzemeyen partilerin bir araya geldiği bir ittifak değil.” açıklaması yaptı.  Cumhur ittifakının Ahmet'in Mehmet'in belediye başkanı olması, görev alması meselesi olmadığını kaydeden Şeker, kendileri açısından meselenin, ülkenin geleceği, ülkenin birliği, bütünlüğü, ülkeye karşı yapılan saldırılar karşısında dik durma meselesi olduğunu kaydetti.

KİM GELİRSE GELSİN FARK ETMEZ

 Gerçekleşen istifalar ve aday adaylıklarıyla değişen ilçe başkanları ve yönetimlerinin kısa süre sonra gerçekleşecek yerel seçimler için bir dezavantaj oluşturup oluşturmayacağı sorusunu da yanıtlayan Şeker, söze “Ak Parti 365 gün 6 saat çalışan bir partidir. Diğer partiler gibi seçime çeyrek kala dükkanı açıp, seçimin akşamı dükkanı kapatan, bir sonraki seçimlere kadar yan gelip yatan bir parti değildir” diyerek başladı.  Ak Parti’nin dinamik bir parti olduğunu ifade eden Şeker, partilerinde ciddi anlamda bir kültür oluştuğunu anlatarak devam ettiği açıklamasında “Kim gelirse gelsin sistem oturmuştur. O sistem içerisinde bir problem, bir bocalama olması mümkün değil. Kaldı ki yönetime gelecek olan arkadaşlar da ilçe başkanı olarak atanan arkadaşlar da bu teşkilatın içinde olan kişiler. Yıllarca teşkilat  içerisinde, değişik kademelerde görev yapmış, mahalleye, sokağa gitmiş, seçimlere katılmış arkadaşlar. Dolayısıyla böyle bir sıkıntının yaşanması mümkün görünmüyor.” dedi.

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI