• 7.6883 TL
  • 8.9572 TL
  • 9.7927 TL
KOCAELİ 28°

Normalleşmede 2.adım yarın başlıyor

İşte 2. aşamada yer alan değişiklikler...

Korona virüste yeni normale geçiş olarak adlandırılan plan 11 Mayıs günü başlatılmıştı. 4 kademeli planda yarın 2. aşamaya geçilecek. İşte yeni normalin 2. aşamasının detayları...
Tüm Türkiye'de Ramazan Bayramı'ndaki sokağa çıkma kısıtlamasının sona ermesiyle yeni normalin 2. aşamasına geçilmeye hazırlanılıyor.

27 Mayıs Çarşamba (Yarın) günü başlaması planlanan ikinci aşamada koronavirüs tedbirlerinin biraz daha hafifletilmesi planlanıyor.

İşte 2. aşamada yer alan değişiklikler...

11 MAYIS'TA BAŞLAMIŞTI

İlk normalleşme takvimi: Birinci normalleşme takvimi 11 Mayıs günü başlamıştı.

İkinci normalleşme takvimi ise 27 Mayıs'ta uygulanmaya başlanacak.

İşte yeni normalin 2. aşamasında atılacak adımlar:

Belediye kredi ve İller Bankası ihaleleri 27 Mayıs'ta yeniden açılacak.

Askerlik terhis işlemleri 31 Mayıs'ta başlayacak.

Milli Savunma Bakanlığı'nın atama, görevlendirme ve personel temini 1 Haziran'da, celp işlemleri 5 Haziran'da, bedelli askerlik işlemleri ise 20 Haziran'da yeniden başlayacak.

29 Mayıs'tan itibaren camilerde cuma namazı kılınabilecek.

Salgın hastaneleri sayıları 1 Haziran'dan itibaren azaltılarak bu kuruluşların hasta kabulüne ve normal işleyişe başlamaları sağlanacak.

Üniversiteler 15 Haziran'da akademik takvime dönebilecekler.

YKS 27-28 Haziran'da, LGS 20 Haziran'da, askeri öğrenci sınavı 14 Haziran'da yapılacak.

Adliyeler ara verilen duruşma, keşif, yargı süreci, uzlaştırmacı görevlendirmesi, icra iflas takipleri durdurulması 15 Haziran'da sona erecek.

Yeni koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında hava, demir ve kara yolunda toplu ulaşım bir süreliğini durdurulmuştu. Pamukkale, Ulusoy, Metro ve Kamil Koç'tan yapılan açıklamada, "4 Haziran'da yola çıkıyoruz" ifadeleri kullanılarak toplu ulaşıma yeniden başlanacağının duyurusu yapıldı.

Kreşler ve gündüz bakımevleri 15 Haziran'da faaliyete geçecek.

NORMALLEŞME TAKVİMİNDE KRİTİK TARİHLER

4 aşamalı normalleşme planı şu şekilde: Birinci aşama 11 Mayıs 2020'de başladı. İkinci aşama 27 Mayıs-31 Ağustos 2020, Üçüncü aşama 1 Eylül-31 Aralık 2020, Dördüncü aşama ise aşının bulunmasının beklendiği 1 Ocak ve sonrası olarak planlandı.

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI