• 7.7778 TL
  • 9.1135 TL
  • 9.9794 TL
KOCAELİ 22°

Tarhan:'seçim yaklaştı balık sezonu açıldı'

.
CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Dilovası’nda yaşanan kirliliğe dikkat çekerek ‘Seçimler yaklaştı, AKP yine her seçim döneminde vermiş olduğu vaatlerle vatandaşın karşısına çıkacak.’ dedi.
Sık sık gündeme gelen Dilovası’ndaki kirlilik ve kanser vakaları üzerine 2006 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Komisyon kurulmuştu. Yaklaşık 13 yıl önce kurulan Araştırma Komisyonu raporunun çözüm önerilerini gündeme taşıyan Tarhan, son olarak 2014 yılı yerel seçimleri öncesi AKP Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun sözlerini hatırlattı.

SORUNLAR DEVAM EDİYOR
CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan açıklamasında ‘Yaklaşık 15 yıldır bu kenti AKP’li Belediyeler yönetiyor. Ancak 15 yılda mevcut olan sorunlar çözülmediği gibi bu sorunlara yenilerinin eklendiğini görüyoruz’ dedi. Tarhan 2014 yılında Dilovası’nda vatandaşa söz veren Karaosmanoğlu’nun sözlerine dikkat çekerek; ‘5 yıl önce Dilderesi’nde balık tutacağız.’ diyen anlayış bugün gelip vatandaşa ne diyecek merak ediyorum’ dedi.

Dilovası’nda yaşanan sanayi kirliliği ve kanser vakalarının araştırılması için 2006 yılında TBMM’de komisyon kurulduğunu belirten Tarhan, raporda birçok sorunun tespit edildiğini, Dilderesi ıslahının da 2 yıl içinde bitirilmesi gereken ivedi bir sorun olarak belirtildiğini söyledi.


12 YILDA NEDEN ÇÖZEMEDİNİZ

TBMM Araştırma Komisyon raporunda Dilovası’nda yaşanan kirliliğin %40’ının kaynağının Dilderesi olduğunun altını çizen CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan; ‘Meclis bir araştırma komisyonu kuruyor, 4 ay sonunda bu bölgede yapılması gerekenleri, çözüm önerilerini sunuyor. Ancak bakıyoruz bu kenti yönetenler sadece günü kurtarma anlayışı ile hareket ediyor. Bunun bir örneğini Kömürcüler OSB’de görüyoruz. Şöyle ki 12 yıl önce Meclis Araştırma Komisyon Raporu’nda bu konunun acilen çözülmesi gerektiği belirtilmesine rağmen bugün dahi tartışılan, halk sağlığını ciddi şekilde tehdit eden Kömürcüler OSB sorunu çözülememiştir. Taşınması gündem de olan ve istihdama hiçbir katkısı olmayan Kömürcüler OSB’nin kaldırılması ile ilgili nasıl bir planları var merak ediyoruz. Aynı şekilde Dilderesi’nin ıslahı ve temizliği konusu da seçim dönemi malzemesi oluyor’ diyerek Meclise bu konuda soru önergesi verdi.


Tarhan önergesinde, Dilderesi’nde yaşanan kirlilik, dolgu alanları ve taşocaklarının yaratmış olduğu olumsuzluklar konusunda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yapması gereken çalışmaların ne durumda olduğunu sordu. 31 Mart seçimlerinin Türkiye’de ve Kocaeli’de değişim getireceğini belirten CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan ‘Bu kenti kirletenlerden Bahar Temizliği yaparak kurtulacağız. Sosyal Belediyecilik anlayışını bu kentte tekrar hayata geçireceğiz.’ dedi.

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI