20/01/2021 6:59:49
  • 7.4731 TL
  • 9.0533 TL
  • 10.1722 TL
KOCAELİ -1°

İlaçların içinde domuz katkısı var!

'Hacı annemi harama bulaştıracaklardı'

Akşam saatlerinde gazetemizi arayan bir okurumuz, annesinin rahatsızlığı üzerine hastaneye götürdüğünü muayene sonrası ilaç yazılarak evine yollandığını belirterek 'İlacı hastaneye yakın bir eczaneden aldım. Eczacı kullanımını kutunun  üzerine yazdı. İlacın herhangi yan etkisi var mı diyerek ilaç içeriğini okuduğunda '......mide ve bağırsak gazlarına karşı kullanılan, pankreas enzimlerini içeren bir ilaçtır. Enzimler domuz pankreasından elde edilmiştir’ ibaresini okuyunca beyninden vurulmuşa döndü.

Domuz ürünlerinin dinen haram olduğuna dikkat çeken okurumuz, ilacı yazan doktorda, ilacı aldığı eczacınında içeriğinde domuz türevi katkı olduğu konusunda kendisini uyarmadıklarını belirterek 'Benim annem hacı, tedavi olacağım diye harama bulaşacaktı. İlacın içeriğini okuyunca eczacıyı arayıp neden bu konuda beni uyarmadın diye sorduğumda bunun gibi bir çok ilacın olduğunu ve bu ilaçların satışına Sağlık Bakanlığı'nın izin verdiğini belirterek sorumluluğumuz yok'dedi.

Benim gibi bu tür domuz ürünleri katkılı ilaçları bilmeden satın alıp harama bulaşan insanların kul hakkına giriyorlar diyerek tepkisini ortaya koyan okurumuz 'ilacı yazan doktorda, ilacı satan eczacıda vatandaşı bu konuda uyarmalı, ama yapmıyorlar. Ben ilaç içeriğini okuyunca anneme bu ilacı kullandırmadım ve içeriğinde domuz ürünü bulunmayan başka bir altarnetif ilacı aldım.Vatandaşlar bu konuda duyarlı olsun, bazı ürünlerde olduğu gibi sağlığımız için kullanmak zorunda kalacağımız ilaçlar içinde 'HELAL İLAÇ' ibaresi zorunlu olsun dedi

 

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI