• 7.3388 TL
  • 8.6850 TL
  • 9.6054 TL
KOCAELİ 29°

'Sivas, Çorum, Malatya, Maraş'

'Hepsi insanlığa karşı işlenmiş en büyük suçtur'

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Madımak katliamının 27. yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Akar mesajında şu görüşlere yer verdi;


''2 Temmuz 1993 tarihinde, 33 yazar, ozan ve aydın insanımızın kalmakta olduğu Madımak Oteli ateşe verilmiş ve insanlarımız katledilmiştir. İnsanlık tarihinin yüzkarası olaylarından biri olan Sivas Madımak' ta yaşanan çağ dışı olay insanlığa, ortak yaşama kültürüne, yüzünü aydınlığa çevirenlere karşı yapılmış bir katliamdır.
Bu süre zarfında, ne suçlular cezalarını aldı ne de davayla ilgili zamanaşımın kaldırılması yönündeki talepler dikkate alındı.
Sivas Katliamının failleri ceza almak bir yana her biri tek tek korundu, kollandı.
Aradan geçen 27 yılda, bu katliamı planlayanlar, organize edenler, sanıkları kaçırıp- kollayanlar ortaya çıkartılmadı, katliamın karanlıkta kalması için özel çaba harcandı.
Yakın tarihimizin en karanlık ve acı olaylarından bir olan Madımak’ın ateşi vicdanı olanların, adalete inananların yüreğinde yanmaya devam etmektedir.
Sivas, Çorum, Malatya, Maraş…
Hepsi insanlığa karşı işlenmiş en büyük suçtur. Bu ülkenin, ‘ben insanım’ diyen ve vicdanı olan herkesin acısı, ortak yarasıdır ve asla unutturulamaz.
Madımak’ın yıl dönümünde tek temennimiz, geciken adaletin tecelli etmesi, sorumluların yargı önünde hesap vermesi, demokrasi ve insan hakları mücadelesinin kazanmasıdır.

Bir daha böyle acılarının yaşanmaması, nefret ve kinin yerini, hoşgörünün alması temennisiyle, Madımak’ta hayatını kaybedenlere bir kez daha Allah’tan rahmet diliyor; sevgi, saygı ve minnetle anıyorum.''

 

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI