• 7.0103 TL
  • 8.2991 TL
  • 9.1957 TL
KOCAELİ 31°

Türkkan, 'Vatandaş ne yapsın?'

Kredi kartına mı yüklensin, bankaların allı pullu yaz kredilerini kullanıp daha da mı borca batsın

İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, bütçe görüşmeleride söz aldı. Türkkan AK Parti iktidarının ekonomi politikalarına sert sözlerle eleştirdi.

 

İktidarın her fırsatta Suriyeli sığınmacılar için 40 milyar dolar harcamakla övündüğüne dikkat çeken Türkkan, “Kaynakları yandaşlarına kullanıyorsunuz. EYT’liye yok, 3600 ek gösterge bekleyene yok, emekliye yok ama özel sağlık kuruluşları için şehir hastanelerine var, müteahhide var. Siz ne yapıyorsunuz, harcamaları kısmak yerine vatandaşı vergi yükü altında daha da boğuyor, yeni vergiler icat ediyorsunuz. Vatandaş ne yapsın? Kredi kartına mı yüklensin, bankaların allı pullu yaz kredilerini kullanıp daha da mı borca batsın, var ise hanımının bileziklerini mi bozdursun? Ben ülkem adına utanıyorum. Dünün demir perde ülkesi Bulgaristan’da sıradan bir işçi Antalya’da beş yıldızlı otelde 1 hafta tatil yapıyor, benim vatandaşım akbili dolduracak para bulamıyor. 

 

“YENİ VERGİLER BÜTÇE AÇIĞINI KAPATMAK İÇİN ”

 

“Kim bu insanlar? Yok ettiğiniz orta direkten geriye kalan, asıl harcamayı yapan, asıl KDV topladığınız insanlar. 3-5 kuruş fazla vergi almak için bu insanların tüketimine balta vurdunuz. Aslında dolaylı olarak esnafı da vurdunuz. Eğer zenginden vergi almak isteseydiniz şirketinden belli bir miktarın üzerinden kar payı alanın stopaj vergisini artırırdınız. O zaman şöyle derdiniz: Zengine vergi getirdik. Eğer zenginden daha çok, fakirden daha az almak istiyorsanız asgari ücretten kesilen vergiyi kaldırın. Suriyelilere 40 milyar Dolar harcamakla övünen bir devletin açlık sınırının altındaki bir maaştan gelecek vergiye ihtiyacı olmaması gerekiyor. Ama insanlardan sakladığınız gerçek şu; Siz bu vergileri zenginden daha çok, fakirden daha az almak için değil, bütçe açığını gidermek, olmayan yolcunun, olmayan hastanın, geçmeyen aracın taahhüdünü bütçedeki delikleri kapatmak için getirdiniz. Keşke sadece bütçe açığını gidermek olsa yine iyi. Benim anlamadığım ülkeyi neredeyse üzerinize geçirdiniz. Siz ne zaman doyacaksınız ve şu masadan elhamdülillah diyerek ne zaman kalkacaksınız? Yani siz iktidara gelirken yandaşlarınızla beraber masaya oturup Türkiye’yi kendinize pay mı ettiniz? Ya da iktidarda kalmak için kendi sermayenizi yaratırken nasıl olsa kadı bizim kadı diyerek ipin ucunu mu kaçırdınız? Tek derdiniz yandaşlarınızı doyurmak, tek çareniz de dışarıdan borç almak."

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI