• 7.3388 TL
  • 8.6850 TL
  • 9.6054 TL
KOCAELİ 29°

Yıldız 'Ayasofya'mızın yeniden ibadete açılmasına gayret gösteren tüm yetkilileri tebrik ediyoruz'

İYİ Parti Kocaeli il başkanı Yıldız'dan Ayasofya açıklaması

İYİ Parti Kocaeli İl Başkanı Şambaz Yıldız Ayasofya'nın yeniden cami olarak ibadete açılması kararı sonrası bir açıklama yayınladı. Yıldız açıklamasında;


'Ayasofya Camii, 1453 yılında İstanbul'un fethi sonrası imam olarak kıldırdığı ilk cuma namazına müteakip, Fatih Sultan Mehmet tarafından vakfedilerek camiye çevrilen Türk ve İslam alemi içinbüyük öneme sahip ve İstanbul'un Fethi'ni temsil eden en önemli sembollerden biridir. Bunun yanısıra zaman içerisinde bir külliyeye dönüşen Ayasofya Cami, tarih boyunca eşine rastlanmayan bir özenle Osmanlı Devleti'nin en gözde mabedi olarak işlev görmüş, 481 yıl cami olarak kullanılmış ve Türk milleti nazarında daima fethin aziz hatırası olarak anılmıştır.

481 yıl Müslümanlar için cami olarak kullanılan ve Türk-İslam tarihinin dönüm noktalarından birini ihtiva eden ve fethin sembollerinden biri olan Ayasofya Camii, 1934 yılından itibaren müze olarak faaliyet göstermeye başlamıştır. Bununla birlikte günümüz toplumsal ve tarihsel gereklilikleri ile milli şuurumuzun diri tutulması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla Ayasofya Camii'nin Müslümanlar için toplu ibadethane olarak kullanılması bir gerekelilik arz etmektedir.

İYİ Parti Grup Başkan Vekilimiz İzmir Milletvekilimiz Musavat Dervişoğlu, İstanbul’un Fethi’nin sembollerinden biri olan Ayasofya Camii’nin Müslümanlar için toplu ibadete açılması hususunda gerekli çalışmaların yapılması amacıyla Meclis Başkanlığı’na bir Meclis araştırması önergesi verdi. MHP ve HDP’nin çekimser AKP’nin ise ret oylarıyla önerge kabul edilmemiş olsa da sonrasında Danıştay'ın iptal kararı ile Ayasofya Camii'nin tekrar toplu ibadete açılması bizleri ülkemiz, milletimiz ve kutsal değerlerimiz adına mutlu etmiştir.

Müze olarak tanımlanan Ayasofya'mızın Camii olarak geç de olsa yeniden ibadete açılması yolunda gayret gösteren tüm yetkilileri tebrik ediyor alınan kararın ülkemize ve İslam alemine hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum.'

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI