• 7.9206 TL
  • 9.4378 TL
  • 10.5877 TL
KOCAELİ

96'da Radyasyonlu çay, 2018'de patates...

28 Haziran 2018 Perşembe - 20:00

Şöyle biraz gerilere gidelim

Ukrayna'nın kuzeyinde Kiev yakınlarında Çernobil Nükleer Santrali 26 Nisan 1986'da patladı. Bakıma alınan santralin dördüncü reaktöründe meydana gelen patlamada, Hiroşima ve Nagazaki'ye atılan atom bombalarını tam 200 kat aşan bir etkiyi yarattı. İlk anda patlamanın etkisiyle santralde görevli 31 kişi öldü ancak daha sonra Türkiye'nin de dahil olduğu yakın coğrafya on yıllar boyu sürecek ölümcül bir felaketin pençesine düştü.Dünyada yaşanan en büyük nükleer kaza olan Çernobil  Türkiye'nin hafızasından çıktı ancak ABD'de Federal Sağlık Kanunları, 1980-1996 arasında Türkiye'de 5 ay geçirenlerden bile  hala kan alınmasına izin vermiyor.

 

Çernobil faciasının ardından dönemim Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral özellikle o bölgede yetişen çaydaki radyasyonun tehlikeli olmadığını kanıtlamak için kameralar önünde çay içerek poz vermiş ve kamuoyunda büyük tepki toplamıştı.


Bunu niye yazdım.

Seçim öncesi başlayan patates, sğan spekülsayonu bugünlerde başka bir boyuta geldi.

Seçim öncesi pazarda 5-6 liralık fiyatı ile el yakan patates fiyatları seçim bitmesine rağmen hala yerinde saymaya devam ediyor.Ancak bugün kamuoyuna çok önemli bir haber yansıdı.

Patateste yaşanan suni fiyat artışının önüne geçmek amacı ile Suriye'den 4 bin ton patates ithal edildiği açıklandı.


Ve ne yazık ki bu haber geçiştirildi.

Yanı başımızda uzun yıllardır devam eden iç savaş sırasında Suriye lideri Esat'ın kimyasal silah kullandığı ve bunun sonunda binlerce Suriyelinin öldüğü haberlerini hepimiz ibretle seyrettik.


Aklıma takılan sorular var.

Ey yetkililer,

Suriye'de Esat, kimyasal silah kullanıyor diyorsanız, bu patates ithalatına nasıl izin verdiniz?

Esat'ı tanımıyorsanız bu patatesleri kimden ithal ettiniz...


Dip not:

Yıllar geçiyor ama zihniyet değişmiyor.

Çünkü Türkiye'de insan hayatından daha ucuz bir şey yok


YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI