20/01/2021 6:49:02
  • 7.4731 TL
  • 9.0533 TL
  • 10.1722 TL
KOCAELİ -1°

Diyet..!

08 Ekim 2017 Pazar - 12:00

Şöyle biraz gerilere gidelim…


27 Mart 1994’de İstanbul Büyükşehir Başkanı seçilen Tayyip Erdoğan, 12 Aralık 1997’de davet üzerine gittiği Siirt’te, miting sırasında “Minareler süngü, kubbeler miğfer, camiler kışlamız, müminler asker” mısralarını koyarak okuduğu bir şiir nedeniyle Diyarbakır DGM’de yargılandı. Yargılama sonucu “Halkı din ve ırk farkı gözeterek kin ve düşmanlığa açıkça tahrik etmek” suçunu işlediği gerekçesiyle dört ay hapis cezasına çarptırıldı.


Erdoğan için “Artık muhtar bile olamaz” denilirken  Anayasa Mahkemesi Fazilet Partisi’ni kapattı. “Gelenekçi”ler  Saadet Partisi’ni kurarken, “yenilikçi” kanat da Erdoğan liderliğinde  AKP’yi kurdu ve genel başkanlığa getirdi. Anayasa Mahkemesi, Erdoğan’ın TCK’nın 312. maddesinden mahkum olduğu gerekçesiyle “milletvekili seçilme yeterliliğine sahip olmadığını” belirterek parti kurucusu olamayacağını hükme bağlarken, YSK da Anayasa’nın milletvekili seçilme yeterliliğini düzenleyen 76. maddesinde yer alan “ideolojik ve anarşik eylemlere katılma” hükmünü gerekçe göstererek Erdoğan’ın adaylığını kabul etmedi. Hükümeti Abdullah Gül kurdu.


AKP’nin, itirazını değerlendiren Yüksek Seçim Kurulu 4 Aralık tarihinde verdiği karar ile Siirt’in Pervari ilçesi Doğanköyü’nde 706 seçmenin kayıtlı olduğu 17, 18 ve 19 numaralı sandıklarda sandık kurulları usulünce oluşturulmadığı için oy kullanılamadığı gerekçesiyle, Siirt’te Milletvekili Genel Seçimi’nin yenilenmesine kararlaştırdı. Erdoğan yasaklıydı ve yasa değişikliği gerekliydi.


13 Aralık 2002’de TBMM’de Ak Parti ve CHP’nin oylarıyla anayasa değişiklik teklifi kabul edildi. 19 Dönemin Cumhurbaşkanı Sezer, düzenlemeyi veto etti. CHP, vetoya rağmen Anayasa değişikliğine desteğini sonuna kadar sürdürme kararı aldı. Meclis, CHP’nin desteğiyle Anayasa’nın öngördüğü üçte iki çoğunluğun (367) üzerinde 437 oyla 26 Aralık’ta teklifi aynen benimsedi. Meclis’in aynen gönderdiği Anayasa değişikliğini 31 Aralık‘ta Sezer onaylamak durumunda kaldı.


9 Mart 2003’te tekrarlanan Siirt seçimlerinde, AKP’li Mervan Gül, Erdoğan’ın seçilmesine olanak sağlamak amacıyla adaylıktan çekildi. Tekrarlanan seçimde AKP Genel Başkanı Erdoğan milletvekili seçildi.


Gül’ün Başbakanlığı’ndaki 58. hükümetin istifa etti ve Erdoğan, 59. Hükümeti kurarak Başbakan oldu. Erdoğan, seçime katılmayarak kendisine yer açan Mervan Gül’ü de ilk yerel seçimde Siirt Belediye Başkanı yaptı.


Erdoğan’ın şiir Siirt’te şiir okuduğu için hapse mahkum edilmesi ve siyasi yasağının kaldırılarak Siirt’ten milletvekili olması mutlaka rastlantıdır….


Hatta geçtiğimiz referandum da mühürsüz oy pusulalarının kullanıldığının tespit edilmesine rağmen oyları geçerli sayan YSK’nın o dönem ile Siirt’in Pervari ilçesi Doğanköyü’nde 706 seçmenin kayıtlı olduğu 17, 18 ve 19 numaralı sandıklarda sandık kurulları usulünce oluşturulmadığı için seçimi iptal etmesi de tamamen kanunidir.


Sapla samanı karıştırmamak gerekir. Birinde mühürsüz oy diğerinde usulünce oluşmamış sandık kurulu.


Birinde 706 kayıtlı seçmen diğerinde birkaç yüz bin seçmen…
AKP’de değişim, dönüşüm felan feşmakean tartışmaları sürüyor.
Erdoğan biz değişitermezsek halk sandıkta değiştirecek diyor.
Sizi aday gösterirken iyide gidin deyince mi kötü diyor.
Tüm bunları okurken birden kitaplıktaki Ömer Seyfettin’in ‘DİYET’ kitabı gözüme ilişti.
Siyaseti boş verin.
Sanata, edebiyata ağırlık verin.
Bol bol kitap okuyun…

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI