• 7.7778 TL
  • 9.1135 TL
  • 9.9794 TL
KOCAELİ 22°

Müteahhitler zorda

30 Eylül 2018 Pazar - 18:00

Dövizde yaşanan anormal artışı dış güçlere bağlayıp tedbir üzerine tedbirler alına dursun, Döviz ile uzaktan yakından alakası olamayan neredeyse tüm malların fiyatları fahiş şekilde arttı.


Ramazan'da pide fiyatını, şimdilerde ekmek fiyatlarını tartışa duralım, tarlada 3 otuzparaya el değiştiren sebze ve meyvelerin fiyatı pazarda vatandaşın cebini yakmaya devam ediyor.

Ekonominin lokomotifi inşaat sektörü, demir fiyatlarındaki artışın adeta zirve yapması satışların bıçak gibi kesilmesi ile  sıkıntılı günler geçiriyor.


İnşaat demiri ithalatında verginin 1 Ocak itibarıyla sıfırlanması fiyat artışını durdurmaya yetmedi. 2017 Ocak başında bin 860 lira olan demirin tonu Ocak 2018'de 2 bin 660 liraya, Eylül 2018'de de 4 bin 130 liraya çıktı.


Ülkemizde bir çok şehrimizde Demir çelik fabrikalarımız var ve memlekette inşaat demirinden bol bir şey yok.Üstelik ihraç da ediyoruz. Peki o zaman  O halde fiyatlar neden arttı?

Türkiye’de inşaat kesimi yılda 9 milyon ton, ayda 750-800 bin ton dolayında demir kullandığı göz önüne alındığında  tehlikenin büyüklüğünü daha net anlayabiliriz.

Üretim ekonomisinin yanından geçmezken, lüks konut yapımı alıp başını gitmiş, başımızı çevirdiğimiz her yerde yeni yeni inşaatlar, kiralık lüks araçlara kurulup salım salım gezinen yeni türeme müteahitleri görür olmuştuk.

Tılsım bozuldu.

İnşaat sektörü adeta can çekişiyor.


Kredi fazilerinin yüzde 40'lara çıktığı bir ortamda günü kurtarmaya çalışan Müteahhitin borç batağına saplandıkça saplanmaya devam ediyor.


İnşaat sektörünün can çekişmesi diğersektörleri doğrudan etkileyeceğine göre Hükümetin bir an evvel bu konuda acil çözüm üretmesi gerekiyor.

 

Fısıltı gazeteleri hemen her gün filanca inşaat şirketide batmış haberleri ile çalkalanıp dururken elbette bizede gelen haberler yok değil.

Kriz söylentisinin önüne geçilemedikçe kısa sürede bir çok Müteahhitin bir gecede sırra kadem basmalarına şahit olacağız, burası kesin.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI