• 7.8053 TL
  • 9.4938 TL
  • 10.5061 TL
KOCAELİ 12°

Aşı

18 Kasım 2020 Çarşamba - 07:55

İnsanlar hastalıklarla mücadele ederken aşıyı bulmuşlar ve korunmak için aşı kullanmışlar. Aşılar ne kadar etken zamanla ortaya çıkmış.Hatta başlangıçta yan etkileri görülmüş ölenler bile olmuş.Teknoloji ve tıp ilerledikçe aşılarda ilerlemiş ancak hastalıklar da kendilerini geliştirmiş. 11 aydır dünya covid 19 diye bir virüsle mücadele ediyor.Maskeli yaşam bunaltır iken gözler aşı daydı. Çok şükür güzel haberler gelmeye başladı.Önce Almanya'dan bir Türk çiftin aşısı sonra Rusya,İngiltere,Amerika ve insanlara farklı firmalar üzerinden aşı  satışını yapan Çin.Aşı geliştirilirken hastalığı tedavi için ilaçlar da geliştiriliyor tabi.

 


Tahminen 1 yıl sonunda her şey düzelir eğer aksi bir durum olmaz ise. Aşı vurulup vurulmayacaklar olarak 2 ye ayrıldı insanlar.Kimi isterken kimi çekingen kalmayı beklemeyi tercih ediyor. Öyle ya da böyle aşının piyasaya sürülecek olma ihtimali bile beni çok mutlu ediyor. Sürü bağışıklığı ancak hastalığı toplumun %60 ı geçirirse olabilir diyor uzmanlar ancak bu virüsü birden fazla kez alma olasılığınız var.

 


Yaklaşık bir yıldır neyi anladık biliyormusunuz?


Silahlanma yerine sağlığa yatırım yapılması gerektiğini ve Ağaçların,ormanların nasıl ekolojik dengeyi koruduğunu anladık.


Umarım bu uyarıyı her bir ülke ve her bir birey anlaya bilmiştir.
Çeşitli ülkelerin farklı aşıları ortaya çıkacak belki ilerleyen günlerde daha da artacak aşılar.
Bu umut verici bir gelişme ancak aşı piyasaya gelinceye kadar korunmak zorundayız hatta aşılandıktan sonra bile bir süre korunmamız devam edecek.
Maske-Mesafe-Hijyen bu üçü ancak bizi koruyacak.

 


Farklı virüsler de ilerleyen zamanlarda dünyanın başına dert olacak.O yüzden bir an önce ekolojik dengeyi düzeltecek tedbirler almak ve sağlık yatırımlarını güçlendirmek gerekiyor.
Çünkü dünya ve doğa bizi affetmeyecek...

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI