• 7.5796 TL
  • 8.8341 TL
  • 9.6667 TL
KOCAELİ 27°

Deprem gerçeği...

27 Ocak 2020 Pazartesi - 15:21

Deprem korkunç bir şey.

Bu konuda hepimiz hem fikiriz. Ancak bu doğa olayı her an her zaman yaşanabilir. O zaman bununla yaşamayı öğrenerek , korkarak sürülecek bir yaşam yerine huzurla yaşamaya ne dersiniz?

 

Ben tamam derim. Bunun olması için de yerleşimin tamamen sağlam ve düzenli olması gerekiyor. İşte çarpık kentleşme dediler kentsel dönüşüm adı altında eski bina ve dar sokaklar yerini modern apartmanlara ve ulaşılır yollara bıraktı.

 

Ancak bu yetmedi.

 

Çünkü deprem ülkesi olduğumuz için daha önce ki depremlerde hasar gören binalar var. Hatta ağır hasarlı olmasına rağmen orta hasara dönüştürülenler, orta hasarlı olmasına rağmen hafif hasarlı görünen binalar ne olacak?

 


İnşaat malzemesi ve kurulacak yapının zemini çok önemli. Bu konuda detaylı araştırma ve yapıyı taşımaya uygun malzeme kullanılırsa , bu yerleşke sağlam olur. Okullar,hastaneler en sağlam olması gereken yerler. Çocuklarımızı ve hastalarımızı buralara emanet ediyoruz. Kaldı ki, bir felaket olduğunda okullar sığınmak için ,hastaneler de tedavi için gerekli.

 


Yapılan yollar yan yana araç geçecek kadar olmalı en az. Dar sokaklar sıkıntılı. Olası bir felakette ambulans,itfaiye geçebilmeli.


Yine arama kurtarma ekipleri çok önemli bir faktör.Ne kadar hızlı ve koordineli olunursa o kadar insan kurtulur.

 


Dünya ülkelerine baktığınızda anca 3. dünya ülkelerinde depremlerde yıkılan binalar ve ölenler olduğunu göreceksiniz.

 


Bizim de ülkemizde yenilenmeye ihtiyacı var binaların. 99 depreminin üzerinden 20 yıl geçti.Bu 20 yıl içinde hazır mıyız İstanbul depremine? Hayır tabi ki.

 


Ülkenin her yerinde fay var .Yapılaşma buna göre olmalıydı. Olmamış bari bundan sonra bir şeyler yapılsın.


Deprem bir gerçek.Bununla yaşamak zorundayız .

 


Uzmanlar tarafından binalar kurulan ekiplerle hızlıca analiz edilebilir. Yıkılması gerekenler deprem gelmeden yıkılır ki hayatlar kurtulsun. Zaten deprem de yıkılınca da aynı masraf oluyor neredeyse.Tek fark can kaybı olmaması.


Deprem değil,bina öldürür...
Unutmamak umuduyla...

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI