24/01/2021 5:18:50
  • 7.4229 TL
  • 9.0341 TL
  • 10.1533 TL
KOCAELİ

İçimiz Karardı

13 Ocak 2021 Çarşamba - 00:23

Felaketler,kötü haberler hergün servis edilir oldu. Coronaydı aşısıydı ne olacağı hala belli belirsizken, farklı bir virüsten bahsetmeye başladı DSÖ.

 

Dünya corona ile savaşırken,aşıydı,ilaç çalışmasıydı diye hergün bir umutla kalktığımız şu yorgun hayatımızda bu gün DSÖ nün açıklaması ile eyvah dedirten cinsten bir tepki ile sarsıldım.

 

Meyve yiyen yarasalardan bulaşan Nipah Virüsü.

 

Bu en tehlikeli virüs çeşidi.Çünkü kuluçka süresi 45 gün ve çok daha bulaşıcı.

Yiyecekle de bulaşıyor ve ölüm oranı %75.Şimdilik yayılmış değil ancak her an olabilir.Zaten dünyada artık virüsler sıkça görülecek.Ekosistem bozuldu. Hayvanlardan virüsler bulaşacak insanlara. Nükleer silahlar yerine aşı ve ilaç çalışması yapmalı tüm dünya. Tüm dünya covid 19 için  aşılamaya hızlıca geçti biz bu konuda geride kaldık maalesef. Daha dünyaca 1 yıldır covid 19 u yenemedik hala savaş halindeyiz.Diğer felaketlerle nasıl başedicez?

 


Küresel Isınma.Buyrun. 4 bir yandan. Göller,dereler kuruyor haberleri geliyor.Mevsimler çıldırdı. Ağaçlar ilkbahar geldi sanıyor. Yıllar önce bu zamanlarda lapa lapa kar yağardı. Şimdi mazide kalan bir anı oldu kar. Felaketler bırakmıyor insanların peşini. Korku filmlerinde gibiyiz.Fırtınalar,yıldırımlar,dev dalgalar,kum fırtınaları. Çok uzakda değil kuraklık ve beraberinde gelen açlık.Gıda üretilemeyecek.Toprak da küstü insanoğluna. Cinayetler,tecavüzler hala hergün manşetlerden verilen olağan bir haber sanki. Bunlar yetmezmiş gibi,uzayda yaşam aramaya çalışan bilim insanları belli ki adına uzaylı dediğimiz farklı yaşam formlarının varlığına inanıyor hatta belki de varlığına bizzat şahitler. Öyle bir zaman dilimine düştük ki, tadımız tuzumuz kalmadı. Felaketler zincirinde debelenip duruyor insanoğlu. Bir de farkına varsalar yaklaşan tehlikelerin.

 


Dünyanın elbirliğine ihtiyacı var. Olağan dışı şeylerle cebelleşir olduk ve daha kötüsü de olabilir. Bencillik bir işe yaramıyor artık. Siyasi,politik,ekonomik  her koşulda dayanışma zamanı.Kendi tarım alanları olan,su kaynakları olan ülkeler bu konuda şanslı olacak.O yüzden biz şanslı olma ihtimalimizi şanssızlığa çevirmeyelim.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI