• 7.3388 TL
  • 8.6850 TL
  • 9.6054 TL
KOCAELİ 29°

Normal miyiz şimdi?

01 Temmuz 2020 Çarşamba - 13:00

Dünyada peyder pey normal hayata dönme planları uygulanmaya başladı .Tabi bizim ülkemizde de keza öyle. Ve sonrasında vakalarda artış başladı. Artmaya da devam ediyor. Herkes de maske.Çantalarımızda kolonya,mendil ,dezenfektan. Sarılmak,öpüşmek yok. Peki bunlar zaten yapılması gerekenler. Ancak herkes uygulamıyor.Böyle olunca da kurunun yanında yaş da yanıyor. Tekrar yasaklamaların geleceğini kendi şahsım adına sanmıyorum. bu şekilde yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor. Bu arada gelecek de farklı virüsler ile karşılaşma olasılığımız da var.


Ekonomik açıdan her sektör son derece zorlandı sadece bizde değil dünyada böyle.O yüzden de daha fazla devam ettirilemeyen bir kısıtlama sorunu ortaya çıktı.Tabi bu ülkeden ülkeye değişti. Bizim ülkemizde para yardımı,sosyal yardım vs.ler bir çok yüksek ödenek ve yardım sağlayan ülkeler gibi olmadı.


O yüzden de her ülkenin kendi bütçesine ,vatandaş sayısına göre destek paketleri farklı oldu.


Yeni normalleşme denilen şey virüsle birlikte yaşamak aslında. Maskeli,hijyenli,sosyal mesafeli insanlar grubu. Bir ilaç ya da aşı bulunana kadar yaşam böyle olacak. En önemli şey bilinçlenmek.


Doğudan batıya her birey aynı özeni göstermeli ve tedbiri almalı.


Bulaş devam ediyor. İstediğimiz gibi virüs öncesi hayatımız yok. Normal miyiz? Hayır değiliz.Psikolojik olarak da ,maddiyat olarak da,normal değiliz.


Hatta pek çok insan evde kaldığı süreçte panik atak oldu.Yaşlılar korkudan dışarı adım atmadılar ancak rahatsızlansalar da doktora da gitmediler.Bazıları kalp krizi geçirip vefat etti.


Bir çoğumuz fedakarlık yaparken,doktorlarımız,hemşierelerimiz ,tüm sağlık çalışanları,polislerimiz,askerlerimiz vatandaş için çaba harcarken,sorumsuz olan diğer vatandaş grubu bunları hiçe sayıp hem kendini hem de çevresini riske attı.Normal değiliz hem de hiççç normal değiliz.


Bundan sonra da virüse kesin çözüm bulunsa da ,epey bir süre aynı noktada takılıp kalacağımızı sanıyorum.Hijyen takıntısı,topluluktan ve bu tarz mekanlardan bir adım uzak olucaz.


İşte bu yüzden normal değiliz ...

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI