17/01/2021 3:13:46
  • 7.4121 TL
  • 8.9931 TL
  • 10.1210 TL
KOCAELİ

Plastik eldiven

27 Mart 2020 Cuma - 22:45

Corona Covid 19 virüsü tamamen hayatımızı,yaşam tarzımızı değişime soktu. Bu arada korunabilmek için de hijyen ve mesafeli olma hayatımızın en önemli iki kriteri haline geldi.

 

Doğru sanılıp yanlış yapılan şeyler var. Ben kendimce gözlemlediğim bir takım halkın kendince yaptığı yanlış uygulanan önlemlerini anlatıcam.

 

Öncelikle bizim ülkemiz ekmek yer ve her eve her gün mutlaka ekmek girer. Ekmek satan ve üretimi yapılan yerlerin her kesin elinin asla değmeyeceği,korunaklı ambalaj ile satılması gerektiği virüs ülkemize yayıldıktan sonra uygulamaya koyuldu.

 

Bir başka uygulama yanlışlığı pazarlar . Pazarda sebze meyve satan kişilerin ellerinde eldiven var. Yüzlerinde maske. Ama sabahtan akşama kadar aynı eldiven ile hizmet vermiş. Dolayısıyla öksürse hapşırsa elinde aynı eldiven. Plastik zaten bulaşıcılığı el gibi yayar. O yüzden elde olan plastik eldivenin uzmanların belirlediği aralıklarda temizi ile değiştirilmesi gerek.

 

Aynı sıkıntı marketlerde karşımıza çıkıyor. Kasiyer elinde eldivenle hem ürünü kasadan geçiriyor hem de paranızı alıp para üstü veriyor. Ya da kart geçiyor yine aynı eldiven ile.

 

Bunlar yayılmada önemli detaylar. Tutulan,dokunulan her şey risk taşıyor. Paronaya bağlanmasın tabi bu dikkatli davranış alışkanlığı ancak bu kadar hızlı yayılan bir virüs için de oldukça dikkatli olmak gerekiyor diye düşünüyorum. Yanınızda kolonya ya da dezenfektan taşıyabilirsiniz.Su sabun olmayan ortamlarda en güzel temizleyici. Kullan at şeklindeki eldivenlerde hem sizin hem de karşınızdaki kişiler için daha korunaklı ve sağlıklı olacaktır. Elimizi en az 20 saniye sabun ve su ile temizlemek zaten virüsün el üzerinde kalmasını engelleyecektir. Plastik eldiven ile yaşamak daha negatif sonuçlar doğurabilir.


Maskeler için de aynı şeyi söylüycem. Bildiğimiz kadarıyla hastalar ile bire bir muatap olan kişilerin (hemşire,doktor veya hasta yakını) ya da kendisi hasta olan (grip,nezle,alerjik rinit,astım ,corona) kişilerin maske takması gerekiyor.Bunu da her gün aynı maskeyi takarak değil belirli zaman aralıklarında yine uzman görüşü alınarak değiştirmek kaydıyla kullanmak gerekiyor.

 


Elimizi yüz bölgesine ne kadar az götürürsek o kadar fazla korunabiliriz.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI