• 7.6503 TL
  • 8.9849 TL
  • 9.7974 TL
KOCAELİ 26°

Baykal bu sefer neden yok?

22 Kasım 2015 Pazar - 17:08
Türkiye, 25. Dönem milletvekillerini belirlemek için 7 Haziran'da sandık başına gitti.
Seçimler sonucunda AK Parti 258, CHP 132, MHP ve HDP 80'er milletvekili çıkardı.
Genel seçimlerin hemen ardından Külliye'den ısrarla aranan Deniz Baykal 10 Haziran günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Dışişleri Konutu'nda görüştü.
Baykal, Erdoğan'ın hükümet kurulmasını istiyor sözlerini kamuoyuna aylaştıktan sonra Meclis Başkanlığına aday olacağını duyurdu.
Baykal'a aday olma ricaları fayda etmedi.
TBMM Genel Kurulu, 30 Haziran günü TBMM Başkanı seçimi için toplandı. AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, MHP İstanbul Milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu ve HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat aday olurken son tur oylamada AKP adayı İsmet Yılmaz meclis başkanı seçildi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hükümeti kurma görevini, 7 Haziran Seçimleri'nden 32 gün sonra, 9 Temmuz günü AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'na verdi.
Hükümet kurulmadı ve ülke erken genel seçime gitti
1 Kasım günü yapılan seçimlerde AKP 317, CHP 134
HDP:59 MHP 40 milletvekili çıkarttı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1 Kasım seçiminin ardından yeni hükümeti kurma görevini, seçimin üzerinden 16 gün geçtikten sonra Ak Parti'nin Genel Başkanı ve Konya milletvekili Ahmet Davutoğlu'na verdi.
Bu bilgileri hatırlatmak amacı ile yazdım.
7 Haziran seçiminde hükümet kurma görevi 32 gün sonra verilirken tek başına hükümet kuracak vekil çıkartınca bu kez 16 gün sonra Hükümet kurma görevi verildi.
Süre yarı yarıya düştü.
7 Haziran’da ben Meclis Başkanı olmalıyım diyerek 1 Kasım seçiminin ilk fitilini ateşleyen Deniz Baykal bu sefer Meclis Başkanlığına aday olmadı.
7 Haziran seçiminin ardından AKP tarafından Meclis Başkanlığına aday gösterilen İsmet Yılmaz beklide en kısa süreli Meclis başkanı olarak tarihe geçti. 1 Kasım seçimlerinin ardından AKP onu aday göstermedi.
7 Haziran’dan 1 Kasıma vekillerinin yarısını kaybeden CHP ile Cumhurbaşkanlığı için Ekmeleddin İhsanoğlu isminde anlaşıp Meclis Başkanlığında anlaşamayan MHP 7 Haziran’da aday gösterdiği İhsanoğlu’nu aday göstermedi.
Bir tek HDP Dengir Mir Mehmet Fırat’ı her iki seçimde de aday gösterdi.
İlk seçimde 32 gün 2 seçimde 16 güne inmiş,
CHP, 7 Haziran’da Meclis başkanlığına aday olmaması konusunda ısrar edilen Baykal’ı bu sefer anlaşılan o ki ikna etmiş!!!!
 Şimdi arkanıza yaslanın 1 Kasım’a nasıl geldik varın siz yorumlayın…

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI