• 7.2901 TL
  • 8.6223 TL
  • 9.5480 TL
KOCAELİ 31°

Adını sen koy !

11 Ekim 2017 Çarşamba - 11:00
Yazımın başlığı için ayrılan kelime sayısı müsaade etse idi gönlümden geçen başlık! “Anlayana birkaç kelam saz gelir , Anlamayana Hoca Ahmet Yesevi az gelir” şeklinde olacaktı.
Anlamak için okuyan herkes! Zaten bu mesajı fark edeceğinden , yazımın başlığını; merhum düşünür ve fikir insanı Müslüm Gürses’in bir şarkısının ismininden faydalanarak  sizin tercihinize bıraktım.
Yazımın sonunda sizlerle , bir hikmet paylaşacağım ama! önce müsaadenizle bu hikmet’i neden konu ettiğimi özetleyeyim.
Türk milleti olarak İslam’ı ve Allah’ın emirlerine uygun yaşadığımız en iyi dönem dönem İmam Maturidi’yi ve Hoca Ahmet Yesevi’yi anladığımız , anlamaya gayret ettiğimiz , 900 ile 1500 yılları arasında yaşadığımız dönemdi.
Müslümanlar olarak , İslam Ahlakı ve İslam felsefesiyle alakasız bir hayat yaşamamızın , nefsimize yenik düşmemizin ve bu yaşadıklarımızı da islami bir hayat zannetmemizin  , yani yaşadığımız “yarı karanlık yılların” nedeni  , bu iki Alimin öğretilerinden ve çizgisinden uzaklaşmamız olsa gerek.
Son okuduğum ve bir haftadır aklımdan çıkmayan Türk İslam Alimi Hoca Ahmet Yesevi’nin hikmet’ini sizlerle paylaşıp , sizlerinde düşünmenizi sorgulamanızı ve ve inşallah faydalanmanızı diliyorum.
İnşallah bu yazdıklarımı, Dindar bir hayat yaşadığını zannedenler!  ve onları beklentilerinin merkezine koyup , yörüngelerinde yaşayanlar kendilerinden olmayanlara hiçbir şeyi hak görmeyenler de okur ve düşünürler !
Ben kendi adıma 3. Okuyuşumdan sonra birşeyler anlamaya ve irkilmeye başladım! umarım sizlerde bir kez düz yazı gibi okuyup geçiştirmez! Üzerinde düşünürsünüz.

Aşık kişiler! geceleri yatmasa iyidir ,  dert ve elem gelse! feryad etmese iyidir
Başını yarıp kana boyayıp eylese sitemler , Vurdu bana diye zalime söz katmasa iyidir

Derviş olarak halk içinde tesbih çevirip , Sufi olarak aleme özünü satmasa iyidir
Geçen sufiler halk gözünden! yürümeyip kaçtı, Hakk'ı dileyen! halk içinde yürümese iyidir

Her yerde Allah hazır ve nazır eyletirler , Boş yere oturup Hakk'ı uzak etmese iyidir .
Sufi olarak saf ol! ey Allah'ın kulu! , Sufi olup yalanı seçmese iyidir

Allah dese! Ama eylese gizli sayısız bid’at!  Öyle sufiler oruç tutmasa , namaz kılmasa iyidir !
Her kimi öz yolunda eyleyince tutkun , Sevgilinin divanesine ayıp etmese iyidir

Hakk’ı tanıyanlar özgeleri asla tanımazlar, Allah demeyen olsa! onun ölmesi iyidir
Sufi olasın hay-u heves eyleme asla  , nefsi için kula kul olmasa iyidir

Rezzak dedin verdi sana rızık ve nasip, Şeytan sözüne kul kulak asmasa iyidir
Hakk'dan işitip söyledi bunu Miskin Ahmed, Gerçek bağlısının sinesinden gitmese iyidir


    Yani mealen hoca Ahmet diyor ki ! dilin Allah diyorsa amelin de düzgün olsun! , hak hukuk bil! , nefsin için kula kulluk etme , her işinde Allah’ın adını zikredip! Şeytanın memnun olacağı hayatı yaşama . Dini dünyalık işlerine alet eden kötü insanların dinimizi diline dolayıp her haltı yiyenlerin “desinler için” yaptığı göstermelik ibadetler!  islam felsefesine anlayışına sahip gerçek müminlere zarar veriyor , “öyle insanlar” oruç tutmasa namaz kılmasa daha iyidir diyor.

    Yani mealen hoca Ahmet diyor ki ; Allah’ın emirlerini bilipte yapmamak , okuduğu halde yapmamak , duyduğu halde yapmamak , diliyle söylediği halde yapmamak , yapın diye tavsiye edip ama kendi yapmamak ve ısrarla yapmamak çok büyük günah olsa gerek.

    Bu vesile ile kalbinin çirkinliği yüzüne ve diline vuran “sözde” eğitimci selami yalçını kınadığımın ayıpladığımın onunla aynı uyruktan ve aynı inançtan olmaktan hiç hoşnut olmadığımın bilinmesini isterim , Allah ıslah etsin.

Selam ve dua ile .


YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI