• 7.2901 TL
  • 8.6223 TL
  • 9.5480 TL
KOCAELİ 31°

Bu şehir Necmi Bulut’a borçlu ….

20 Eylül 2017 Çarşamba - 19:55

Sanayi şehri olan kocaelinin ticari hayata yön veren en önemli kuruluşlarından biri kocaeli ticaret odasıdır.
Bende bir şirket sahibi olarak bu odanın geçmişte komite seçimlerine katılmış , işleyişi ve seçim sürecinde yaşananlar hakkında bilgi sahibi bir üyesiyim.
Yani hem içeriden , hem de dışarıdan gözlem yapabilecek yorum yapabilecek biriyim.
Ticaret odaları , başkanı olacak kişinin ismini siyasi , ticari ve şehrin sosyal hayatında pek çok alanda öne çıkaracağı için , karlılık oranı ve cirosu yüksek büyük şirket sahiplerinin “özellikle inşaat , emlak ve otomotiv sektöründe firması olanların” her zaman ilgi odağı olmuştur.
Seçimler yaklaşınca seçim sürecinde harcayabilecek birkaç milyon lirası olan veya kendine oy vermeye mecbur bırakabileceği bayileri ve tedarikçileri olan, yani belli oranda oy garantisi olanların ilk hedefidir. “geçmiş seçimlerde yasak olmasına rağmen korkutulduğu için kullandığı oy pusulasının rengini sandık görevlilerine çaktırmadan başkan adayının gözlemcisine gösterip bak ben oy verdim kazanamazsanız bayiliğimi iptal etmeyin veya benden mal almayı kesmeyin endişesiyle terleye terleye oy kullanan garibanların çaresizliğine şahit olmuş biriyim”
Demem o ki ticaret odası başkanı olursanız hiç tanınmasanız , selam vereniniz dahi olmasa bile , bir büyük şehrin protokolünün en önemli ilk 20 kişisi içerisine direk girersiniz , iş bağlantılarını daha kolay yaparsınız , yeni açılacak iş sahalarından , verilecek teşviklerden , açılacak büyük ihalelerden ve dönen her türlü dolaptan haberdar olursunuz.
Hatta ileriye yönelik siyasi hedefleriniz var ise oda başkanlığı sizin için bulunmaz bir fırsat olabilir.
15 temmuz sürecinden sonra başkanlık koltuğu boşta kalınca yukarıda saydığım tüm artılarına rağmen ya kalıcı bir kadro kurulamadı veya kurulsa bile sürecin risklerinden dolayı kimse elini taşına koymadığı için yalnız kalan yönetim uzun soluklu olamadı.
O dönem ticaret odası başkanı olmak , tabiri caiz ise ateşten gömlek giymek gibiydi.
Gözü kara , kar zarar düşüncesi olmayan , samimi ,  hiçbir kimsenin boyunduruğuna girmeyecek , birilerinin parasıyla bir yerlere gelmemiş , elini taşın altına sokacak , herkes kaçarkan geminin dümenini bırakmayacak bir kaptana ihtiyaç vardı.
Vardı bulundu.
Tüm ticaret odası üyeleri içerisinde bir servet sıralaması yapsak belkide en sonlarda Ticaret Odası başkanı olabilecek biri diyebileceğimiz Necmi Bulut bu zor göreve talip oldu.
Artık ticaret odası hakkında şaibeli haberler , çatlak sesler çıkmamaya başladı.
Oda çalışanlarınında kafası rahatladığı için , üye hizmetleri kaldığı yerden hatta artarak devam etmeye başladı.
Koto koleji dahil başlanmış veya yürütülen tüm projelerdeki aksaklıklar giderildi.
Necmi bulut bu süreçte , işini dostlarını ailesini ve kendini ihmal etmek zorunda kaldı , bir gün izmitte ise diğer birgün başka bir şehirde çalışarak sanki hiç sorun yaşanmamış gibi geçmişe sünger çekti.
Ve kocaeli ticaret odasını sağlıklı bir şekilde olağan seçimlere hazırladı.
Gemiyi batırmadan karaya çıkardı.
Sonra nemi oldu !
Sonra haliyle başkan adaylığının yeni taliplileri çıkmaya başladı , haklı olarak tüm sorunlarından arınmış ticaret odasına başkan olmak isteyen sayısında gözle görülür bir artış oldu , komitelerde çalışmalar başladı ve meclis çoğunluğu hesapları yapılmaya başladı.
Necmi Bulut ise sadece bu zor dönemde yaşadıklarından edindiği tecrübe ile bir dönem daha başkan olmak istediğini belirtti.
Ben bir ticaret odası üyesi ve bu şehrin bir vatandaşı olarak Kocaelinin ve Kocaeli esnafının Necmi Bulut’a vefa borcu olduğunu düşünüyorum.
İşi ehline verecek isek Necmi Bulut ehil olduğunu ispatladı.
İşi her siyasi görüş mensubuna karşı Adil ve eşit mesafede birine verecek isek Necmi Bulut kurduğu yönetim ve  yaptığı çalışmalar ile ispatladı.
İşi tecrübeli birine verecek isek , Necmi bulut en zor dönemde bu işin nasıl yapılacağını çok iyi öğrendi ve yeniden daha iyi bir şekilde yapabileceğini ispatladı.
İşi manevi duygular ile verecek isek , Necmi bulut en zor dönemde bu görevi layıkıyla yerine getirdi.
Necmi başkan sen gemiyi karaya çıkardın sağolasın , sen şimdi bırak dümeni bize , dön evine der isek çok büyük haksızlık yapmış oluruz.
Elbetteki tüm üyelerin meslek komitelerine , meclise ve başkanlığa aday olma hakkı var ama ben sadece bu seferlik başkalık için kimsenin talip olmamasını , iktidar partisinin bari bu sefer sürece müdahil olmamasını , komitelere , meslek gruplarına ve meclise talip olacak herkesin bir seferliğine başkanlığa aday çıkarmamasını , bu şehir ahde vefa gereği Necmi Bulut ‘u tek aday göstermesini umut ediyorum.
Kocaeli yakışan bir birlik ve beraberlik içerisinde bir seçimin ancak böyle mümkün olacağını düşünüyorum.
Şimdiden herkese hayırlı olsun , sonuç her ne olacaksa olsun , Vatan Sağolsun.
Selam ve dua ile.
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI