• 7.2901 TL
  • 8.6223 TL
  • 9.5480 TL
KOCAELİ 31°

Doların nasıl düşeceğini söyleyeyim mi

14 Ağustos 2018 Salı - 20:36

Malum önümüz kurban bayramı, her bayram olduğu gibi bu bayram da yemeğin dozunu biraz kaçıracağız.

Bayramlaşma için gideceğimiz her ev de “Allah’ını seversen bizim kurbanın da tadına bak” ısrarlarını kıramayıp tabak tabak kavurmaları mideye indireceğiz.

Hepinizin de iyi bildiği üzere et, sindirimi zor bir yiyecek! Ve özellikle yeni kesilmiş kurbanın etini birkaç gün dinlendirmeden “daha hayvan can çekişirken” kavurup yemek hazımsızlık ve mide şişkinliğine yol açar.

Bu da kolesterolünüzün artmasına dolayısıyla karaciğer hastalıklarının tetiklenmesine yol açar.

Et seven bir dostunuz olarak tavsiyem! ilk bir kaç gün kızartma ve kavurma yerine haşlama yemeniz ve muhakkak eti öldürecek baharatlar kullanmanızdır.

Tabi kurban bayramında tek sorun et olmayacak! İkram konusunda dünyanın en cömert milleti olduğumuz için ikram edilecek çikolata ve tatlılara da dikkat etmenizi, mümkünse hamurlu tatlılar yerine sütlü tatlıları tercih etmenizi tavsiye ederim.

En önemli tavsiyem de evden çıkmadan önce bol bol su içmeniz ve karnınızı yoğurt gibi salata gibi daha masum yiyeceklerle doyurarak ziyaretlere öyle gitmeniz olacaktır.

Bu taktik “abla yemin billah tokum sadece bir lokma tadına bakayım, vallahi yiyecek yerim yok” sözünüzün ikna edici olmasını sağlayacağı gibi, isteseniz de yiyememenize neden olacaktır.

Son olarak aşırı çay ve kahve tüketimini de unutmamak lazım, malum uykusuzluk bayram sonrası mesaiye adaptasyonunuzu zorlaştırabilir.

Bu tavsiyeler ışığında şimdiden kurban bayramınızı kutluyor, keseceğiniz kurbanın sizin yıllık et stoğunuz olmadığını, büyük kısmını ihtiyaç sahiplerine NE YAPIP NE EDİP ulaştırmanızı hatırlatmak istiyorum.

Selam ve dua ile.

Ne!

Yazı bu kadar.

Dolar nasıl düşer diye tavsiye mi bekliyorsunuz!

Yerli malıdır diye sokak kedileri için aldığım açık kedi mamasının dahi ithal olduğunu 3 gün içerisinde gelen % 50 zamdan sora öğrenmenin!

1500 km tatil yolculuğu boyunca uçsuz bucaksız arazilerde çalışan hareket halinde bir tane bile traktör görememenin şokundayım!

Tatilde alışveriş yaptığım mağazada çalışan köylü kızlardan, köylülerin bile ekmeği yoğurdu yumurtayı marketten aldığını, kimsenin tarlada bağda bahçede çalışmayı istemediğini kasiyerliğin reyon görevliliğinin daha cazip olduğunu öğrenmenin üzüntüsünü yaşıyorum.

Yol kenarında köylü teyzelerden organik diye aldığım yöresel reçellerin pek çoğunun fabrikasyon olduğunu, amatörce ve şirin bir tarz ile şişelenerek organik görünümü verildiğini, market yumurtalarının samana bulanarak Karamürsel sepetinde köy yumurtası diye satıldığını öğrenmenin şokunu yaşıyorum!

Bu suç sadece iktidarın, sadece siyasilerin olmamalı!

Onları seçen, hatalarına ses çıkartmayan ve popülist politikalarından razı olup devamını isteyen yine bizleriz.

Yani hepimiz suçluyuz.

Vallahi bu kafayla gidersek o papaz sünnet olup kelime-i şehadet getirse de!

Amerika da! abi biz ettik siz etmeyin özür dileriz dese de üretmediğimiz, tasarruf etmediğimiz ve adil paylaşmadığımız sürece dolar molar düşmez.

Yeri gelmişken yerel yönetimlerin imkanlarını paylaşırken, işe alırken adam yerine koymadığınız insanlara sıkıntıya girince, aynı gemideyiz edebiyatı yapmayın.

Biraz bizi tanıyın! merak etmeyin, zora geldiğinde pek çoğunuz kendini kurtarmanın yolunu arasa da Türkçüler, Atatürkçüler ve Ülkücüler olarak dünya üzerimize gelse bile , hatta siz de önümüzdeki ekmeği bile almış gözümüze parmağınızı sokmuş olsanız bile, yine de parti purti davası gütmez herkesten daha fazla hükümetin ve devleti yönetenlerin yanında oluruz.

Arada eleştireceğiz, laf sokacağız o kadarına da katlanın bir zahmet.

Şimdi bırakın doları moları da Kuveyt dinarı kaç para niye o kadar yüksek! önce bir ona bakın.

Çare Milli ekonomi, Adres Atatürkçülük, ilk ders 1925 İzmir iktisat kongresinde alınan kararlar!

Çarşamba günümüz de mübarek olsun inşallah.


YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI