• 7.6503 TL
  • 8.9849 TL
  • 9.7974 TL
KOCAELİ 26°

Karslı ve Ardahanlı olmanın avantajları.

26 Aralık 2018 Çarşamba - 09:10
Yaklaşık 28 yıl olmuş memleketten ayrılalı….
Bende sizler gibi iş imkanı ve eğitim olanaklarının fazlalığı dolayısı ile bu güzel şehir’ e göç edenlerdenim.
Memur bir ailenin çocuğu olarak tayin ile geldiğimiz Kocaeli’nde yaşamaya karar vermenin, kendi adımıza çok doğru bir tercih olduğunu söylemeliyim.
Gurbet diye tabir edilen bu şehre geldiğimizden bu güne kadar, hiç gurbetlik çekmedik dersem yeridir. Bizden önce buralara gelen hemşerilerimiz öyle sahip çıktılar ki, memleketi özlemeye bile fırsat bulamadık.
Sadece hemşerilerimiz değil ev sahibi Kocaeli’ler ve Kocaeli’ne bizden önce göç etmiş herkes ile çok kısa zamanda uyum sağladık.
Allah hepsinden razı olsun.
Her memleketin insanında olduğu gibi Karslılar ve Ardahanlılar da birbirlerinden uzak yaşayamayan aynı ilçelerde, mahallelerde, mümkünse aynı apartmanlarda yaşamaya gayret eden, özellikle kötü günde hemşerisini yalnız bırakmayan candan, samimi ve vefalı insanlardır.
Geçen 28 yıl içerisinde düğünlerimiz,  çocuklarımız, hastalarımız, cenazelerimiz ve hiç birisinde yalnız bırakılmadık.
Tüm bunlar, zaman ayırmak, gitmek gelmek, hediye almak, takı takmak gibi para ve emek harcamak gerektiren şeyler olduğu halde, kendimizi sahipli hissetme ihtiyacı duyduğumuz her an onlarca hatta yüzlerce hemşerimiz yanımızda oldular.
Karslı ve Ardahanlıları tanıyan herkes bilir ki; bizim çocuk görmelerimiz, düğünlerimiz, hasta ziyaretlerimiz ve başsağlığına gitmelerimiz bitmez!
Tabi ki tüm bunlar karşılıklıdır, şehir dışında dahi olsa otobüsler tutulur, derneklerimiz taziye çadırları temin eder şayet maddi imkanları kısıtlı bir aile ise eli cebine sokturulmaz.
    Elbette bütün Türk milleti böyledir ama, gerçekten özellikle zor günlerde Karslı ve Ardahanlı olmak bir avantajdır.
Tüm bu avantajlara rağmen Karslı ve Ardahanlı olmanın dezavantaj olduğu alanlara da şahit oldum.
Kötü günlerde sergilenen birlik ve beraberliğin, fedakarlık yapılması gereken günlerde, birbirini yalnız bırakmayan Karslı ve Ardahanlı hemşerilerin nedenini hiç anlayamadığım bir şekilde ticarette, bürokraside ve siyasette birbirlerine destek olduğuna pek şahit olmadım!
“istisnalar hariç”
Örneğin; herhangi bir sendikada veya bir kamu kurumunda idareci olan bir Karslı veya Ardahanlının rakibinin yine başka bir hemşerisi olduğuna şahit oldum.
Örneğin; ticarette tutunmaya büyümeye çalışan bir Karslı veya Ardahanlının en az hatta yok denecek kadar az müşterisinin kendi hemşerileri olduğuna şahit oldum.
Bırakın siyasette hak ettiği yerlere gelebilmeyi, yüzde sekseni Karslı ve Ardahanlılardan oluşan bir mahallede bile muhtar seçilme ihtimallerinin çok düşük olduğuna şahit oldum.
İyi günde kötü günde yalnız bırakmadığı hemşerisini kendi mahallesinde bile muhtar yapmamak için elinden geleni yapan bir genel anlayışın Milletvekili veya Belediye Başkanı çıkartamadıklarını söyleyip siyasi partilere sitem etmesine de anlam veremedim.
Eğer eleştirilecek birileri var ise önce kendimizi sorgulamalıydık!
Bende ileride kendince siyasi hayalleri ve hedefleri olan bir Karslı ve bir Ardahanlı olarak, olurda bu şehirde her hangi bir adaylığım söz konusu olursa tüm hemşerilerimin beni kucaklayacağına başarı dileyeceğine, derneklerinde misafir edeceğine, sohbetlerde akrabalık bağlarımızdan geçmişteki zor günlerde birbirimize ne kadar sahip çıktığımızdan bahsedeceğine, beni yanımdaki diğer siyasetçi arkadaşlarıma mahcup etmeyecek bir şekilde ağırlayıp ikramlarda bulunacağına, ama!
Büyük çoğunlukla oy vermeyeceğine adım gibi eminim.
Bu yüzden açık yüreklilikle ifade etmeliyim ki her biri kendi alanında başarılı olan derneklerimize, herkes tarafından takdir gören başarılı işlere imza atan iş adamlarımıza, kurum müdürlerimize, sendikacılarımıza ve siyasetçilerimize, maşallah demek, tebrik etmek, destek olmak, oy vermek yerine, kusur bulma, mazeret bulma alışkanlığından vaz geçmedikleri sürece….
ileride olur da bir adaylığım olursa hiçbir hemşerimi ziyaret edip oy istemeyeceğime şimdiden söz veriyorum.
Olurda unutursam, destek istersem lütfen bu yazımı hatırlatsınlar.
Şimdi önümüzde yine yerel seçimler var, aday olan Kocaeli’nde yaşayan her siyasi görüşten her memleketten insanın takdirini kazanmış, kendini ve adını yıpratmamış, aday oldukları ilçelerde nüfus yoğunluğunu hemşerilerimizin oluşturduğu Karslı ve Ardahanlı adaylarımız var.
Ben; adaylarımızın seçilmelerinin önünde ki en büyük engel kendi hemşerileri olduğunu düşünüyorum.
 Gelin bu sefer beni haksız çıkarın, engel olmak yerine “seçilebilecek konumda olana” destek olun bende nisan ayında ki ilk yazımda hepinizden özür dileyeyim.
Şehrimizin sadece adaletli yerel yöneticilere hasret olduğunu tekrar vurgulamak istiyor belediye başkanlığı, meclis üyeliği ve muhtar adaylığında bulunan tüm hemşerilerime canı gönülden başarılar diliyorum.
Selam ve dua ile.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI