• 7.2901 TL
  • 8.6223 TL
  • 9.5480 TL
KOCAELİ 31°

Kurumsala kiralık!

17 Ocak 2018 Çarşamba - 09:29

Bu yazımı! İş yeri sahibi olan ve kiracı arayan, vatandaşlarımıza armağan ediyorum.
Öncelikle şunu söylemeliyim ki ticari hayat pek iyi değil.
Özellikle küçük esnaf, düşündüğünüz gibi bire 5 veya bire 10 kazanamıyor!
Kazandığının çoğu da çalışanlarına vergiye ve kiraya gidiyor.
Hele hele arkasında yürü ya hemşerum veya yürü ya partilim diyen birileri yoksa durumu iyice zorlaşıyor.
Pek çok meslek grubundan yeni işyeri sayısı gün geçtikçe arttığı için geçim sıkıntısı çekenler, maliyetine satışlar ve kampanyalar yaparak, gününü kurtarmaya çalışıyor.
Yazımın çıkış noktası olan Kira ve kira stopajı , ödeyemeyenler için de her ay katlanarak çığ gibi büyüyor.
Bilmeyenler için söyleyeyim, iş yeri kendine ait olmayanlar kira ödemeleri yetmiyormuş gibi ilave olarak ta %25 kira stopajı ödüyor!
Yaptığım bu yorumların gerçeği yansıtıp yansıtmadığını icra takibi yapan tanıdığınız bir avukat var ise sorup öğrenebilirsiniz.
Benim bildiğim kadarıyla ilimizde 7 tane icra dairesi var “inşallah 8. si açılmaz”
Ve bildiğim kadarıyla adliyesi olan her ilçenin de ayrıca kendi icra daireleri var!
Ay sonunda  ödediği kira bedeli kadar bile kar kazanamayan, icraya verilen esnaf sayısı inanın az değil.
Peki bu piyasa şartlarına rağmen “bazı” emlak sahiplerimiz ne yapıyor! hayalini kurduğu kirayı verebilecek kiracıyı bulabilmek için sahibi olduğu iş yerine yüksek kira istiyor.
Hele o zatı muhterem mütedeyyin amcalar, o kiraya muhtaç da değilse yani tok satıcı ise 1 kuruş dahi indirim yapmayanları duyuyoruz.
Yani tok açın halinden anlamıyor.
Kiracı bulamadığı gibi, bölgesindeki rayiç bedeli de yükseltmiş oluyor!
Sonuç olarak sahibi olduğu iş yeri, ya yıllarca boş kalıyor ya da kenarda biraz birikimi olan bir babayiğit tarafından sermayesi tükenene kadar işletildikten sonra ödenememiş “ kira, elektrik, su, yakıt borcu ” ile terk edilip gidilmek zorunda kalınıyor.
En komik olanı da aşağı yukarı 100 m2’nin üzerinde büyüklüğe sahip pek çok boş dükkan’ ın camında “kurumsala kiralık” ilanı asılı olması!
Yıllarca camında bu yazı asılı olarak boş duran dükkanları her gördüğümde gülesim geliyor! Böyle ifade ettiğim için özür dilerim ama sanırsınız dünyanın ünlü markaları holdingleri, bankaları, market zincirleri sıraya girmiş kurumsala kiralık işyeri arıyor.
Aslında makul bir bedel ile kiraya verilse hem bölgeye canlılık gelir, hem birileri ekmek yer, iş yeri sahipleri de az da olsa düzenli kira gelirine sahip olur.
Bu yazdıklarıma lütfen kızmayın, elbette sahibi olduğunuz iş yeri çok değerlidir! ama şu da bir gerçek ki yeni iş merkezleri yapıldıkça, boş işyeri sayısı artıyor ancak halkımızın alım gücü artmıyor!
Yani piyasa gerçekleri var!
Bilinmesi gereken bir şey daha var, talep ettiğiniz kira bedellerini makul seviyelere düşürmez iseniz, iş yerleriniz maalesef uzun süreler daha kiracı bulamayacak gibi gözüküyor.
perşembe günümüz de mübarek olsun.
Selam ve dua ile….

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI