• 7.0103 TL
  • 8.2991 TL
  • 9.1957 TL
KOCAELİ 31°

Milli İrade Zarar Görmesin

14 Aralık 2016 Çarşamba - 21:46

Konsey Seçimlerinden dolayı , Milli İrade Zarar Görmesin


Bilmeyenler için kısaca hatırlatayım , 20 gün önce yani 24 kasım 2016 Perşembe günü Kocaeli üniversitesinde Öğrenci Konseyi Seçimleri yapıldı.


Üç adayın yarıştığı bu seçimlerde 38 öğrenci , delege olarak oy kullandı , Delegelerden ve Rektör yardımcısından başka kimsenin alınmadığı seçim salonunda seçimler demokratik usullere uygun ve şeffaf bir şekilde yapıldı .


Yapılan bu seçimlerde 19 oy alan Mühendislik Fakültesi kulübü başkanı Fahrettin Porsuk İsimli pırıl pırıl bir delikanlı kazanmıştı. Nitelikli vasıflı çalışkan arkadaşları tarafından sevilen , Atatürkçü , Türk Milliyetçisi bir öğrenci kazanmıştı.


Belli zamanlarda , bazı öğrencilerin çeşitli üniversitelerde başvurduğu gibi , Rektörlükten , dekanlıklardan , öğretim görevlileri üzerinde etki sahibi herhangi bir sendikadan veya eli kolu uzun siyasilerden destek istemek bir yana dursun  , çoğu delegeyle yüzyüze bile görüşmediğini öğrendiğim Konsey Başkanı Fahrettin Porsuk , belli bir zümrenin değil herkesin başkanı olacağım , ayrıştırmaya son verip birleştiren biri olacağım taahhütünü slogan olarak belirleyip bileğinin hakkıyla kazanmıştı.


Seçimlerden önce aday olan ve seçime katılan herkese karanfil hediye ederek nezaketini terbiyesini gösteren Fahrettin Porsuk , kazanamazsam kazanan arkadaşımı tebrik edip üniversiteme ve fakülteme hizmet edeceğim diyerek oy veren vermeyen çoğu delegenin takdirini ve saygısını kazanmıştı.


Daha da övsem az gelir , çünkü bu naif delikanlıyı hanginiz yakından tanıyıp dinleseniz aynı duygulara sahip olursunuz.


-    Konsey seçimleri yapıldı fakat sonuç ne oldu biliyormusunuz !!!

    Halen daha Fahrettin Porsuk’un Kocaeli Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı olduğu resmen duyurulmadı , maalesef başkanlığı halen daha resmen onaylanmadı , son durum ne peki ?


    Türkiyede birçok ünİversitede olduğu gibi akp li öğrencilerin kazanamadığı her konsey başkanlığı seçimlerinde son durum aşağı yukarı böyle !!!
    Ya seçimler tekrarlanıyor yada sürüncemede ….
    Bu durumda hata rektörlüktemi ? değil tabî ki , siyasetin üniversiteler üzerinde ne kadar etkili ve söz sahibi olduğunu eminim biliyorsunuzdur….
    Bu yazıyı yazamaya cesaret edebilen ben dahi rektörümüzün yerinde olsaydım iktidar mensuplarının olası güçlü siyasi baskısına kesinlikle dayanamazdım.
    Buradan sayın Kocaeli Üniversitesi Rektörümüze değil , iktidar partisinin kocaeli il başkanına seslenmek istiyorum , kabul edelim veya etmeyelim kaybeden ve seçimlere itiraz eden öğrencilerin ak partili öğrenciler olduğunu , okulda ak partililer olarak anıldıklarını , kendilerininde bu durumu saklamadığını , bu konu ile ilgili herkes biliyor .
    Şimdi şöyle düşünün ! itiraz edilen her üniversitede her şeye rağmen yine bileğinin hakkıyla aynı öğrenciler tekrar kazanıyor  ,  olur da kocaeli üniversitemizde de böyle hoş olmayan bir durum gerçekleşirse , yani seçim tekrarı olursa , seçimi yine “belki de bu sefer daha fazla oy alarak ” Fahrettin Porsuk kazanırsa sizce böyle bir durum hoş olurmu ? , madem seçimlerden önce tüzüğe uymayan bir şeyler vardı vardı , neden seçim yapıldı ? ve neden seçim sonuçlanınca kaybeden öğrenciler seçim anında mutabık oldukları bazı konularda itirazlarda bulundu ? eğer bu konuya sizde müdahil iseniz veya müdahil olanları duyuyor , tanıyorsanız bence son verdirilmesini sağlayın , delegelerin kararına hepimizin saygı duyması lazım.
    15 temmuz hain kalkışmasından sonra ihtiyaç duyduğumuz Milli Birliğimiz ve Milli irademiz güven kaybına uğramasın , önümüzde ülkemizin geleceğini ilgilendiren daha hayati önemde bir çok seçim ve referandum varken , terör belası varken , komşu ülkeler yangın yeriyken , birlik ve beraberliğe formaliteden değil gerçekten ama grçekten çok ihtiyacımız var.
    Geçmiş yıllarda bölücülerin en çok örgütlenebildiği üniversitelerden biri olan Kocaeli Üniversitemizin Konsey başkanının Milli ve Manevi değerler taşıyan “lümpen olmayan , oportünist olmayan , güç ve statü peşinde olmayan , ayrıştırıcı fikirlere sahip olmayan, bir zümre yerine herkesi kucaklayabilen vatan sevgisi ve ideolojisi olan Devletine ve Milletine sadakatle bağlı , dolu dolu bir öğrenci” olmasından sizinde ve tüm ak partililerde mutlu olacağını düşünüyorum.
    Gazetelerde okuyoruz , ne güzel tüm parti başkanlarıyla yürüyüş yolunda kol kola dolaşıyorsunuz , toplantılar yapıp çaylar içiyorsunuz sizce bu durum bu çabalara gölge düşürmez mi ?
-    Müsaade edinde her şey sizin uygun gördüğünüz şekilde olmayıversin ?
-    Şayet konsey seçimleri iptal edilirse , Birlik ve beraberliğimiz zarar görmezmi?
-    Öğrencilerimizin arası bozulmazmı ?
    Kocaelide olan böyle önemli bir sorundan haberiniz olmayacağına ihtimal vermiyorum , eğer yoksa da lütfen bir zahmet araştırın ve bu yazdıklarımı yabana atmayın , sorunun düzeltilmesi yönünde çaba harcayın , Milli Birlik için evvela adaletin ve hoşgörünün tesisi gereklidir.
Aynen geçen seçimde kazanan konsey başkanına gösterilen gibi tahammül gerekir.
çünkü Allah Adaleti , herkese emrediyor….
Selam ve dua ile ….

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI