19/01/2021 15:20:47
  • 7.5199 TL
  • 9.0756 TL
  • 10.1876 TL
KOCAELİ -2°

Partilere başkan adayı tavsiyesi

14 Kasım 2018 Çarşamba - 16:31
Malumunuz yerel seçimler yaklaştı, her gün yeni bir aday adayı dosyasını partisine teslim ediyor.
Bütün partiler; başkan ve ya meclis üyesi olmak isteyenler ile dolup taşıyor.
Başvuru yapanların içinde aday yapılmayacağını bildiği halde, siyasette ki varlıklarının devamı, basında yer almak ve ya mensubu olduğu dernek ve Stk’lar da bir daha ki seçime kadar protokollerde unutulmamak için mi bilinmez! ne seçimi olduğuna bakmaksızın her seçimde aday olan alıştığımız simalar da var

Yani kadrolu aday adayları!


Gelelim İktidar partisine…

13 belediyenin de 13'ünün sahibi olan AK Parti, başvuru ücreti en pahalı parti olmasına rağmen, “bu kutlu yürüyüşümde yanımda olun diyen” iş adamları ve bürokratın favorisi konumunda.


Gelelim hali hazırda ki başkanlara!
Kendi partilileri de dahil olmak üzere pek çok kişinin keyfi uygulamalarından şikayetçi olduğu belediye başkanları, AK Parti'nin teşkilat gücü ve Recep Tayyip Erdoğan ismi ne verilen oylara güvenerek aday olmayı başarabilirler ise tekrar seçileceklerine kesin gözüyle baktıkları için, tüm enerjilerini Ankara’dan onay alabilmek için harcıyor.
Yani bu sıralar Ankara da kıyasıya bir koltuk mücadelesi ve referans yarışı yaşanıyor!  dersek pekte yanlış olmaz.
Büyük bütçelerle belediye başkanlığı yapmalarına rağmen sadece muhalefetin değil kendilerine oy veren Partili seçmenlerinin dahi tepki verdiği, Hatta aynı başkan adayları tekrar aday gösterilirse oy vermeyeceğini ifade eden parti içi muhaliflerin ve belediye çalışanlarının sayısı hayli fazla.
    Sonuç olarak adaylığı onaylananlar hariç, hiçbir aday adayı sonuçtan memnun olmayacak.

Tabi bunu görmek, duymak, yazmak ve eleştirmek çare değil!


Çözüm de üretmek lazım….
Ben iktidar partisi ve ya 13 belediyeden bir kaçını almak isteyen muhalefet partilerinin yetkililerinin yerinde olsam; mütevazilikleri ve tecrübeleri ile herkesin takdirini kazanan, siyasi görüş dahil olmak üzere hiçbir farklılık gözetmeden herkesi sahiplenerek hizmet eden, ilçe kaymakamlarını belediye başkan adayı yaparım.

Atamaları iktidar partisi tarafından yapılmasına rağmen hiçbir muhalif partinin eleştirmediği, görev ve sorumluluk alanlarında sorun yaşamadığı ilçe kaymakamlarını aday gösterecek partinin seçime 1 adım önde başlayacağını düşünüyorum.


Kamu oyunda tanınma sorunları olmaması, kısıtlı bütçelerine rağmen yönetim ve organizasyon tecrübeleri ile çözümler üretebilmeleri, saygın bir makamda görev yapıyor olmaları belediye başkanı olmaları durumunda da en büyük avantajları.
Muhtarından memuruna, esnafından öğretmenine, partililerden Stk’ lara herkesi tanıyan herkesin tanıdığı ve ilçelerinin sorunlarını bilen insanlar.
Belediye başkanı olmaları durumunda pek çok iş adamı ve ya orta düzeydeki bürokratın yaşayacağı geçiş dönemini yaşamadan çözüm odaklı işler yapabilirler.
Hem hiç kimsenin bu da nerden çıktı, yapamaz edemez yorumları yapmayacağı hem de parti içinden gelmedikleri için arkada küskün aday kalmayacağı için akıllıca bir yöntem olur.
Diyeceksiniz ki ilçeler tamam da ya Büyükşehir!
Şimdiki Valimizin ve bir önceki Valimizin Devlet hizmetinde ki tecrübeleri, herkes tarafından ne kadar sevilip kabul gördükleri ortada.
Benden söylemesi.
Selam ve dua ile.
Çarşamba günümüz de mübarek olsun inşallah.


YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI