• 7.0103 TL
  • 8.2991 TL
  • 9.1957 TL
KOCAELİ 31°

Sende haklısın …

02 Kasım 2016 Çarşamba - 11:50

Eşi İle çarşıya giderken tartışan iki kişiye rastlamış Nasrettin Hoca , bir müddet izlediği tartışmanın daha’da alevlendiğini görünce , ayırmış adamları !


-    yahu nedir derdiniz anlatın bakalım demiş.

Önce biri anlatmış olan biteni mağduriyetini ve haklılığını “hoca adamı can kulağıyla dinlemiş , ikna olmuş ve adama haklısın demiş”


Sonra diğeri almış sazı eline , kendi bakış açısıyla bir bir sayıp dökmüş “hoca bu seferde ,bak bu yönüylede sen de haklısın demiş öteki adama”


Haklı olana karar veremeyen hoca kadıya gitmelerini tavsiye ederek ayrılmış eşiyle birlikte  , epey uzaklaştıktan sonra hocanın eşi dayanamamış ve !


Yahu hoca sen ikisinede haklısın dedin hiç olurmu öyle şey deyince !

Hocada “ne diyeyim hanım , vallahi sende haklısın  demiş !


Akşam olup işten eve gelince , sanal alemde dönen haber ve yorumları televiyondan daha detaylı dinleyip kendimce çözümlemeye çalışıyorum , neredeyse tüm siyasi parti liderlerini ve devletimizi idare edenleri can kulağıyla dinliyorum.


Başkanlık sisteminden pkk,pyd,fetö,abd,ab,rusya, işid,haşdi şabi,muhalefet,ekonomi,kredi değerlendirme kuruluşları , diğer güncel olaylar hakkındaki engin görüşlerini eleştirilerini ve tavsiyelerini can kulağıyla dinledikten sonra  , hepsine hayran kalıp ayrı ayrı hak veriyorum.


Aklıma Nasrettin hocanın “vallahi sende haklısın sözü geliyor”

İnanın imreniyorum siyasetçilerimize ,  O kadar akıcı ve etkileyici konuşuyorlar ki , sanki siyasi bilgisi ve edebiyat yönü mükemmel  onlarca yazarların bir araya gelerek hazırladığı manzumeleri , gözükmeyen cam bir ekrandan okuyormuş gibiler.


Sonra hayret ediyorum  kendime , madem iktidarından muhalefetine kadar herkes haklı ! , peki bizdeki bu hoşnutsuzluk ne , kocaelinin hali ne , telaferin hali ne , karabağın hali ne , kerküğün hali ne , filistinin hali ne , musulun  hali ne , ülkemin hali ne ! , ülkümün hali ne !


Ne biz tam iyiyiz , nede umrumuzda olan soydaşlarımız ve dindaşlarımız iyi !


O zaman , yönetilenler suçludur diyesim geliyor ,  siyasetçiler hep haklıysa suç bizdedir beklide !


Adalet ve hukuk sistemimiz epeydir  sıkıntılı “fetö terör örgütünün beklide en fazla tahrip ettiği yer”


Diyanet işlerimiz , malum içten içe çok sıkıntılı “ siyaset işleri , diyanet işlerini aşmış gibi”


Eğitim sistemimiz baya bir sıkıntılı “müfredattan yönetmeliğe kadar her önemli konu sürekli değişiyor”


Ekonomide diğer ülkelere göre iyiz ama denilene göre  2017 yılı bizim içinde sıkıntılı geçecekmiş.


Komşu ülkelerle aramızın iyi olduğu söylenemez !


İç işlerimizinde terör yüzünden tadı tuzu yok  “şehadet haberleri yüreğimizi dağlıyor”


Dış işlerimiz “Bölgeyi elinde tutmaya çalışan küresel güçlere bizde varız mücadelesi veriyor”


Tüm bu sorunlara rağmen , toplumsal bütünlüğümüz  pek kıvamında değil , hafif bir tedirginimsi atmosfer var , hani it izi at izi de birbirini andırıyor gibi …


Ama , nasıl oluyorsa bu sorunları çömesi gereken siyasetçilerimiz her akşam her konuda yerden göğe kadar haklı .


Hemen hemen hepsi en az 30 yıldır aktif siyasette olmalarına rağmen olumlu her işte pay sahibi , olumsuzluklardan’da veballeri yok !


İnanın hangi lideri dinlesem  “sende haklısın diyesim geliyor”


Ama teorilerindeki haklılıkları , maalesef hayatın pratiğinde bir işe yaramıyor !


Daha parti içi demokrasinin varlığından bahsedemeden , ülkedemizki demokrasiden bahsetmeye çalışıyoruz , akord tutmuyor.


Meclisimizdeki bütün vekillerimiz lütfen duysunlar sesimizi , çok fedakar çok münevver milletimiz var , inandığı siyasetçi için , davası için , Devleti için , malını verir ki verdi , canını verir ki verdi , ömrünü verir ki verdi , zamanını feda eder ki etti , bunu yaklaşık 93 yıldır dost düşman herkes gördü , Milli mücadeleden ihtilallere , terörle mücadeleden 15 temmuza kadar her riskli anda devleşerek üzerine düşeni yaptı , devletinin ve devletini yönetenlerin yanında oldu bu millet.


Artık sıra sizde …

Allah rızası için bırakalım şu yolları köprüleri maddi yatırımları , biraz maneviyatımıza yatırım yapalım !


Önce birlik ve güven ortamı oluşturun , iç barışı biran önce sağlayın , adaleti yeniden tesis edin , yargı ve devlet işlerinde her vatandaş kendinin bir diğer vatandaşla eşit haklara sahip olduğunu hissetsin ,  işte o zaman 80 milyonluk bir dev bir bölge lideri ülke oluruz…


Bunca çabaya rağmen neden olamıyoruz biliyormusunuz ! Çünkü halk hasta !


Hani Osmanlının son dönemine Devleti Aliyye’ye hasta adam diyorlarmış ya !


Şimdi tam tersi ; Devletimiz güçlü , siyasetçilerimiz güçlü “hatta çok güçlü” ama halk hasta !


Siyasi partilerimizin il başkanları her ay aralarında bir araya gelerek gün yapıyorlar ama ! , arada sırada bu günlere büyük belediye başkanımızda katılıyor proje takdimi yapıyor ama !, yukarıdaki bu samimiyet aşağıya yansımıyor maalesef , belediyelerimizin yöneticileri hala bize mars kadar uzak ,  buda halkımız birbirine mesafeli olmasına bütünleşememesine sen ben ayrımına yol açan etkenlerden biri  , bir dargın bir barışık politikalarının ceremesini biz çekiyoruz.


İktidara oy vereninden muhalifine kadar herkeste bir tedirginlik var.


Bir şeyler değişecek ama inşallah geçiş yumuşak olur duası herkesin dilinde !


Artık siyasetçilerin sağı solu falanı filanı bırakıp ortak aklı oluşturması ne yapıyorlarsa bir an önce yapmaları  gerekiyor , içte kukla teröristler , dışta düşman kapitalistler hepsi bizim en zayıf anımızı kolluyor , bizde Türk Halkı olarak anayasamızın ilk dört maddesini ve Cumhuriyeti fikrini güçlendirmelerini , en evvela kendilerini ve yöntemlerini güncellenmelerini  bekliyoruz .


Yazdıklarıma son verirken evlatlarımız ve gelecek nesillerimiz için huzur dolu güven dolu Adalet dolu yarınları yüce Allah’tan niyaz ediyorum , çünkü sadece O’nun her şeye gücü yeter.
Selam ve dua ile…

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI