• 7.2901 TL
  • 8.6223 TL
  • 9.5480 TL
KOCAELİ 31°

Umreye nasıl gidilir…

25 Ocak 2017 Çarşamba - 09:50
    Malumunuz son 15 yılda hac görevi ve umre ziyareti yapan tanıdıklarımızın sayısı gidemeyenleri imrendirecek kadar arttı, hatta bazı tanıdıklarımıza kutsal topraklara gitmek birden üçten beşten fazla nasip oldu.

    Yüce Allah başta bana sonra dileyen herkese nasip etsin.


Bende, ekonomik şartlardan dolayı gidemeyen ama kalbi kutsal toprakları görme heyecanı taşıyan kardeşlerinizden biriyim.


Geçen gün, yakın zamanda bana da umreye gitmek nasip olursa hazırlıklı olayım diye internet sitelerine umreye nasıl gidilir diye yazarak bilgi edinmeye çalıştım.


Dini içerikli bilgi veren İslami sitelerde ve ayrıca umre organizasyonu yapan firmaların sitelerinde umreye kaça gidilir, gerekli belgeler nelerdir, yolculuk kaç saat sürer, uçaklar hangi hava limanından kalkar hangi hava limanına iner, gidilince nerelerde kalınır, bu seyahate giderken ihtiyaç duyacağımız malzemeler nerelerden alınır, umreden akrabalara getirilecek hediyeler nelerdir,  bu seyahat kaça mal edilir bilgilerinden ve firmaların tercih edilebilmek için yaptığı reklam içerikli resim ve tavsiyelerden başka pek bir şey bulamadım.


Kâbe-i muazzama ya da Mescid-i nebevi manzaralı odalardan tutunda yürüme mesafesi dahi düşünülerek, lüks ve konforun fiyatlara yansıdığı seçenekler maddeci bir bakış açısından başka bir şey değildi. İbadet ve arınmak için gidilen kutsal mekânlarda israfla neticelenecek işlere bulaşmak sağlıklı olamaz diye düşündüm. Turları tertip eden mihmandarların, arkalarındaki profesyonel abilerin ve firmaların hurma bahçelerinden,  zemzem kuyularından geçmeden onların bu müstesna hizmetlerinden alışveriş edemeden dönemiyor olmak da düşündürücüydü.


Hem ticaret hem ziyaret sözünü duymuştuk da, hem ibadet hem ticaret ne kadar doğruydu bilemedim.
Çoğu bilginin karşısında malesef Euro veya USD simgeleri vardı.
Aradığım manevi tavsiyeleri bulamamanın üzüntüsüyle başladım düşünmeye…
En başta ailemin rızasını ve müsaadesini almalıyım diye düşündüm.
Salladığım borçlarımı ödeyip mağdur ettiğim insanlardan helallik almalıyım diye düşündüm.
İş yerimde kalbini kırdığım mesai arkadaşlarımdan, hakkını vermediğim astlarımdan, ayağını kaydırmaya çalıştığım üstlerimden helallik istemeliyim diye düşündüm.
Komşularımdan da helallik istemeliyim diye düşündüm.
Gösterişten uzak maneviyat dolu bir seyahat olması gerektiğini düşündüm.
Yanıma alacağım en önemli şeyin takva olduğunu düşündüm.
En önemli amacım, yıpranan kalbimi imar etmek olmalı diye düşündüm.

Umreye gitmeden önceki yaşantımı gözden geçirip döndükten sonra aynı hataları aynı günahları işlememem gerektiğini düşündüm.


    Bu maneviyat ve ıslah olmama vesile olacak ziyaretin turistik bir seyahat olmadığını düşündüm.


        Nasip olurda gidip dönebilirsem , bende gözlemleyeceğiniz kalıcı ve iyi yöndeki değişmelerin size getireceğim gümüş yüzüklerden , hurmalardan ve tesbihlerden daha önemli olduğunu düşündüm.


Şayet sizde gitmeyi arzuluyorsanız, size de düşünmenizi tavsiye ederim.
Selam ve dua ile…

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI