20/01/2021 5:57:21
  • 7.4731 TL
  • 9.0533 TL
  • 10.1722 TL
KOCAELİ -1°

Yerel seçimler ve Ak parti hakkında

10 Ekim 2018 Çarşamba - 16:34

Yazacak konu bulamadığım sürece, yerel seçimlere dair olur-olmaz bütün fikirlerimi sizlerle paylaşacağımı, özellikle Ak parti ve Cumhuriyet Halk Partisi hakkında eleştirisel yazılar yazacağımı şimdiden beyan ederim.
Bu hafta ki yazıma, iktidar partisi oluşları, şehrimizde ki tüm belediyeleri ellerinde bulundurmaları ve Cumhurbaşkanımızın, kibir abideleri olmayın! uyarısının muhatabı olma ihtimallerinin yüksek oluşları dolayısı ile Ak partili yerel yöneticiler ile başlaya biliriz.
Malumunuz üzere!
Ak partili belediye başkanları ve aday adaylarında“aday kim olursa olsun, hatta ne kusuru olursa olsun” Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın İsmine ve Ak partinin kurumsal kimliğine oy verileceği ve çok büyük ihtimal ile seçim kazanılacağı rahatlığı, belirgin bir biçimde öne çıkıyor.
Bunun içindir ki dışarıdan gelen eleştirilere pek önem vermiyorlar.
Aslında Ak partinin şehrimiz de ki belediyelerin bazılarını kaybetmeleri, hem tüm eleştirilere muhatap olan, sahada çalışan Ak parti teşkilatları, hem şehrimizde faaliyet gösteren 4.000 civarında sivil toplum kuruluşu ve hem de nüfusu 2 milyona yaklaşan vatandaşımızın lehine olur diye düşünüyorum!
Neden mi!
Misal Eskişehir….
Milletvekili çoğunluğu Ak partide, Büyükşehir Belediye başkanlığı Cumhuriyet halk partisinde olduğu için, hem halk hem de sivil toplum kuruluşları halinden memnun.
Yani şehirde denge var!
En azından kaybetmemek, hatta mümkün mertebe tamamen kazanmak isteyen iktidar ve ana muhalefet kimseyi ötekileştirip yok sayamıyor!
Biz de, safahat ve lale devri yaşayan “bazı” yerel yöneticiler ve etraflarındakiler ile hakkını aramaktan konuşmaktan yazmaktan-yorulmuş ötekiler olarak bir arada kardeş kardeş yaşıyoruz.
Yerelde gideceğimiz tüm kapılar Ak Partililerin elinde!
Hal bu ki! Ak partili olmayan belediyelerimiz de olsa ne güzel olur, şehirde denge olur.
Misal! Bütçesi pek çok bakanlıktan fazla olan Kocaeli Büyük Şehir Belediyemizin “15 yıldır profesyonelce yöneten”  Başkanı tekrar aday olmasa veya aday olup kazanamasa ne kaybeder?
Hiçbir şey! Hem o hiçbir şey kaybetmez, hem belki tüm şehir kazanır!
20 yıldan fazladır belediye başkanı olduğu için kendisine iyi bile gelir!
Allah uzun ömür versin, 500 yıl bile yaşasa, sefahat ve bolluk içerisinde yaşar!
Benim, yerel yöneticilerinden memnun olmayan seslerini Ankara’ya duyurmaya çalışan yüzlerce Ak partili tanıdığım var!
Onlara tavsiyem, yerel seçimlerde kendi genel merkezlerine seslerini duyurmak istiyorlar ise rakip adaylara oy versinler!
Kurulduklarından beri, tüm belediyeleri kazandırdıkları Kocaeli’nde, Üç beş belediye kaybettirsinler o zaman sesleri kesin duyulur!
Hem yeniden toparlanmaları ve ilk günkü heyecana dönmeleri için de bir vesile olur!
O zaman hiç kimse, mağduriyetini duyurmak için çığlık atmak zorunda kalmaz, mırıldansa yeter!
Hele hele bir belediye başkanı çıkartamadıkları için için her yerde ah vah eden doğu kökenli hemşerilerim!
Aday ol baskılarına dayanamıyorum, bizden aday çıkmazsa daha da oy vermezük! Komedilerini kast etmiyorum!
Ak parti içerisinde olup, bu şehre önemli hizmetler veren, partilerinin oyunun yükselmesinde emeği olan, hem partide hem de belediyelerde pek çok görevi başarı ile sürdüren, hatta Ak parti haricinde de sevilen, karşılıkları olan, oy alabilecek olan, adı hiçbir dalavereli işe bulaşmamış! Yönettikleri her kurumu başarı ile yönetmiş, kim bilir belki de tek eksikleri evlerinde kara lahana çorbası pişmeyen hatta halen daha bir umut gecesini gündüzüne katan Ak parti kadrolarında alt ve orta düzeyde idarecilik yapan, başkan olarak değerlendirilmeyen doğu kökenli vatandaşlarımızı kast ediyorum.
Yalan mı!
Ak partiye emek veren, doğu kökenli vatandaşlarımızın ve onların derneklerinin 16 yıllık emekleri inkar edilebilir mi?
Şayet edilemez ise, şu an hangi belediye başkanı, Sivaslı, Karslı, Erzurumlu, Ağrılı ve ya Muşlu!
Bir kat yatak ile geldikleri bu Şehir’ in her alanında izi olan bu şehrin yarısını oluşturan doğu kökenli vatandaşlarımızın içerisinde, iktidar partisinde belediye başkanı olabilecek potansiyele sahip hiç kimse yok mu?
Sadece üç beş meclis üyeliği yeter mi?
Büyük şehir için adı geçen var olan başkan dahil 3 adayın da aynı şehirli olması olağan da, benim söylediğim mi kabahat!
Ak parti manavlarındır, Ak parti Sivaslı Karslı Muşlu Diyarbakırlılarındır sloganlarını geçmişte çok duyduk.
Ama Ak partide hangi bölgenin hatta hangi şehrin hakim olduğunu da inkar edemeyiz!
Yani demem o ki tüm belediyelerin aynı partiden olmaması başta Ak partililer dahil herkesi rahatlatır, onların üzerinde ki yükü de azaltır.
Ben bir Ülkücü olarak kendi partimin belediye(ler) kazanmasını çok isterim, ha olur da bizimkiler kazanamasa bile bari hepsini Ak parti almasın.
Gittiğimiz zaman bize hakkımızı verecek, tepeden bakmayacak, sanki kendi cebinden veriyormuş gibi davranmayacak, kendinin lütfeden olduğunu düşünmeyecek  bir kapımız bir belediye başkanımız olsun.
Çok şey mi istiyorum!
Selam ve dua ile.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI