Cumhuriyet 100 yıl önce alkışlarla ilan edildi!
29 Ekim 2023 07:44

Cumhuriyet 100 yıl önce alkışlarla ilan edildi!

Türkiye'de "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir" ilkesini devlet yönetimine yerleştiren ve demokrasiyi taçlandıran Cumhuriyet'in ilanının üzerinden tam 100 yıl geçti.


28 EKİM GECESİ KARARINI AÇIKLADI: "YARIN CUMHURİYETİ İLAN EDECEĞİZ"
28 Ekim 1923 akşamına kadar hükümetin kurulamaması üzerine Mustafa Kemal Paşa, Çankaya Köşkü'nde arkadaşlarına "Yarın cumhuriyeti ilan edeceğiz." diyerek fikrini açıkladı.Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü'nün bir gece önce hazırladığı kanun teklifi, 29 Ekim 1923'te "Yaşasın Cumhuriyet" sesleri ve alkışlarla kabul edildi. 

 

"TÜRKİYE DEVLETİ BİR CUMHURİYETTİR"

Meclis, 29 Ekim 1923 Pazartesi saat 18.00'de İsmet İnönü başkanlığında toplandı. Anayasa Komisyonu tarafından sunulan ve anayasa değişikliğini içeren teklif acilen görüşülmesi için gündeme kaydedildi.

Görüşe sunulan tasarıda şu hükümler yer aldı:

"Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Ulusal işlerin fiili idarenin yönetim şekli halka dayanmaktadır. Türkiye Devleti bir cumhuriyettir. Türkiye Devleti'nin dini İslam, resmi dili Türkçedir. Türkiye Devleti, Büyük Millet Meclisi tarafından yönetilir.

 

ATATÜRK, İLK CUMHURBAŞKANI SEÇİLDİ
Cumhuriyetin ilanından ardından cumhurbaşkanlığı seçimine geçildi. Yapılan gizli oylamada 158 milletvekilinin tamamının oyunu alan Gazi Mustafa Kemal, TBMM tarafından yeni Türk devletinin ilk cumhurbaşkanı seçildi.

 

Güncelleme: 29 Ekim 2023 07:51
BENZER HABERLER
img

TCG Anadolu körfeze demir attı

img

Ekonomiye güven Kasım'da da geriledi

img

İşçi servisi devrildi...

img

SON GÜNDE CHP’DE SÜRRPİZ ADAY ADAYI

İleri Ray
Arı Lift
X