26/09/2021 16:42:44
  • 8.8531 TL
  • 10.3868 TL
  • 12.1346 TL
KOCAELİ

Nazlıgül 'göçmen sorunu Türkiye’nin en önemli sorunu'

'Esad’la masaya oturulmalı'

Demokrat Parti Kocaeli İl Başkanı Mustafa Nazlıgül 'ilk olarak da Esad’la masaya oturulmalıdır.' dedi.

 

Nazlıgül, Türkiye'nin yanlış polisitkaları sonucu göçmen sorunu ile karşı karşıya kaldığını belirterek şu açıklamayı yaptı;

 

'Ülkemiz ne yazık ki yanlış dış politikanın sonuçlarını çok ağır ödemektedir. Önce Suriyeli akınına uğrayan ülkemiz, son aylarda da Afgan göçü ile karşı karşıya kalmıştır. Resmi rakamlara göre Türkiye’de her on kişiden biri geçici sığınmacı konumundadır. Bununla birlikte Türkiye’ye göç artarak sürerken, geçici sığınmacıların Türkiye’deki nüfus artışı devam etmektedir.

Kocaeli olarak şunu görmekteyiz: Sığınmacı akınından ilk olarak sınır illerimiz etkilenir ve o illerimizin demografik yapıları tamamen değişirken, Türk nüfusu birçok ilimizde azalırken, Kocaeli nispeten az göçle karşı karşıya kaldı. Fakat son süreçte, yaşadığımız kent olan Kocaeli için de tehlike çanları çalmaya başladı. Kocaeli’de geçici sığınmacıların nüfus artışı olağanüstü rakamlara ulaştı.

Örneğin, Kocaeli’nin nüfusu bir yılda 44 bin artarken, Suriyeli nüfusu yaklaşık 24 bin arttı. Kocaeli’de nüfus artış oranı binde 22 iken, Suriyeliler için nüfus artışı yüzde 75’e ulaştı. Artışın bu hızla devam etmesi durumunda birkaç yıl içerisinde yüz binlerle ifade edebileceğimiz Suriyeli sığınmacının Kocaeli’de olacağı bir gerçek. Ne yazık ki buna Afganları da eklersek durum daha da vahim.

Bir örnek daha verirsek; Kocaeli’de bir annenin doğurganlık oranı 1.7’lerde iken, bir Suriyeli anne için doğurganlık oranı 5.3’lerdedir. Yani, Suriyeliler için doğurganlık hız bir Türk’ün doğurganlık hızının 3 katından fazladır. Bu durum da belirli bir sürede Kocaeli’de yaşanacak nüfus değişiminin sebeplerinden biri olacaktır. Kocaeli’de demografik yapı tıpkı sınır illerimizde olduğu gibi değişecektir.

Kentimizdeki bu sığınmacı sayısı artışının vatandaşlarımız için sorun yarattığı da ortada. Kent merkezlerimizde her köşe başında Suriyeliler var. Geceleri sokaklarda yatan Suriyeliler bulunmakta. Bu durum Kocaeli halkını korkuturken özellikle gece vakitlerinde insanlarımızın sokaklara çıkmadığını görüyoruz. Diğer yandan bu durumun çeşitli asayiş sorunlarına neden olacağını da öngörmekteyiz.

Yaşa dışı göçmen sorunu Türkiye’nin en önemli sorunu haline gelmiştir. Kamuoyu araştırma şirketleri, bu sorunun ekonomik sorun ya da pandeminin dahi önüne geçtiğini açıkça belirtmektedirler. Bu yüzden ülkeyi yöneten iktidarın acilen Suriyelileri insani çerçevede ülkelerine göndermenin çalışmasını yapmalıdır. Bu konuda ilk olarak da Esad’la masaya oturulmalıdır.'

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI