14/04/2021 17:13:35
  • 8.0996 TL
  • 9.6877 TL
  • 11.1609 TL
KOCAELİ 18°

BİR MART KAMPI

18 Mart 2021 Perşembe - 12:10

Yaşamış olduğumuz bu anormal günlerde , evde kalarak pek çoğumuz stresli hayatımıza biraz daha yoğunluk kattık. Kimimiz evde kalarak yemek yapmasını öğrendi , kimimiz evde çeşitli hobiler edindi , kimimiz ise yatıp film izleyerek zaman geçirmeye çalıştık. Bu süreçte sanırım ailelerimize daha fazla zaman ayırıp belki de unutmuş olduğumuz aile bağlarını biraz daha perçinlemiş olduk. Kimimiz ise benim gibi kamp severseniz sokağa çıkma yasaklarına rağmen farklı alternatifler kullanarak ve yaratarak kamp planları yapabildi.


Aslına bakarsanız hali hazırda özel işletmeler ve oteller aktif durumda  ve müşterilerini kabul ediyorlar. Pandemiden dolayı doğa da olmayı isteyenler ve biraz olsun kalabalıktan uzakta kalmak için ; oteller , kamping alanları ve karavan alanları daha da revaşta olmaya başladı.

 


Bende bu durumda farklı çözümler üretip nasıl kamp yapabilirim düşüncesiyle ,  gitmek istediğim bölgede var olan kamping alanları nı araştırarak iletişime geçip kısıtlama başlamadan önce alanda oluyorum. Bunun sebebi hafta sonu kısıtlamasında sadece kamping alanları ve otellerin açık olması sebebi ile bu alanların etrafında rahatça koşul ve şartlara uyarak gezebilmemizdir. Bu durumu kendi lehime çevirip , hem doğa da olmak hem de kalabalık ve stresten biraz kaçmak için kısa bir mola vererek kendimi aynı zaman da memleketimin de bulunduğu Ege Bölgesi ne attım.


Ege Bölgesi , havası ve insanıyla sizi tamamen kucaklayan ve sıcaklığı ile içinize çeken bir coğrafyadır.  Ülkemizin sayılı turizm merkezlerini barındıran bölgede çok sayıda yapabileceğiniz aktivite olabilir. Denize girmeyi sevenler için , sessizliği ve huzuru arayanlar için , gece hayatını sevenler için , kamp yapmayı sevenler için ve bir çok plan için fırsat vardır. Mart ayı kimi bölge için oldukça soğuk olurken Ege Bölgesi için baharın rengarenk cümbüşleri ile sizleri kucaklar. Bunu da fırsat bilerek rotamı  Muğla nın Ula ilçesine bağlı ve Gökova Körfezi’ni kucaklayan Akyaka belde’sine gitmeye karar verdim.

 


 
Muğla merkeze yaklaşık 30 dk ve 26 km uzaklıkta bulunan Akyaka pek çok tatilci ve emeklinin mutlak uğrak yerlerden biridir. Doğası , havası ve daha birçok sevenlerin buluşturan bu cennet köşe de yapılabilecek pek çok şey bulabilirsiniz. Kamp yapmayı sevenler ve ilk defa kamp hayatını yaşamak isteyenler için merkezle iç içe olan Akyaka Orman Kampı ilk tercih edeceğiniz yerlerden biridir. İçinde rahatça kullanabileceğiniz , wc , duş , mutfak , yürüyüş parkurları ve basket sahası mevcuttur. Giriş ücreti çadır başına 70 tl dir ( 2021 ) Ancak şunu hatırlatmalıyım ki kamp içerisinde her türlü ateş yakma yasak.


       
Bu kamp alanında ilk defa kullanacağım  kanvas tipi kamp çadırımı denemek ve içine kuracağım soba ile ısınmak istedik. Ancak kamp alanında her türlü ateş yakmanın yasak olduğunu bilerek maalesef kamp sobamızı yakamadık. Sobayı yakamamanın vermiş olduğu buruklukla yeni yer arayışına girdik.


 

Akyaka ya yaklaşık 12 km uzaklıkta olan ve yaz kış hizmet veren Karya Kamping kamp alanını buldum. Sezon dışında olduğu için kolaylıkla yer bulduğun bu kamp alanı denize sıfır ve yaklaşık 100 dönümlük bir arazi üzerine kurulu. Yine içinde wc , duş , mutfak gibi avantajı olan yerde ailecek bile rahatlıkla kamp yapabilirsiniz. Çalışan ve sahiplerinin cana yakın ve misafirperver olduğu kamp alanında sobalı çadırımızın keyfini sürmek bize inanın çok mutluluk verdi. Günlük kişi başı 50 Tl ( 2021 ) alan alanda iki adet engelli köpek dostumuz ve  türü biraz değişik olan tavuklar sizlere eşlik ediyor olacak.

    

     
Kamp alanı daha önce de belirttiğim gibi Akyaka merkeze 12 km ve 20 dk lık uzaklıta. Buraya gelmeden önce mutlaka alışverişinizi yapıp öyle gelmenizde fayda var. Tabi bunu kış ayları için söylüyorum. Burada bol bol doğa yürüyüşü yapabilir sessiz ve sakinliğin tadına varabilirsiniz. Ama buraya kadar gelmişken mutlaka Akyaka merkezi dolaşıp Azmak Nehirde tekne turuna çıkarak muhteşem görüntüye sahip akvaryum gibi olan buz gibi suyu göremeden gitmeyin derim.


 

Muğla’ya kadar gelinip de o güzel otlu peynirli ve patatesli gözlemesinden yemeden gitmek olmaz. Her 10 / 20 km de bir göreceğiniz gözlemeciler de mutlaka o eşsiz lezzeti tatmanızı tavsiye ederim. Biz kampımıza yakın olduğu için Emel ablamızın yerini tercih ettik ve gerecekten ağızda kalıcı lezzeti ile otlu peynirli gözlemesini yemeden gitmek istemedik.

 

Yaşamış olduğumuz bu değişik , sıkıntılı ve bunaltılmış günlerimizden kurtulmak , biraz olsun üzerinizdeki stresi atmak için , imkanınız varsa ve eğer kamp yapmayı alışkanlık haline getirip bu yaşam tarzını zevk edindiyseniz mutlaka bu bölgeyi gezmeyi ve görmeyi ihmal etmeyin  Yapmış olduğun bu ‘’ BİR MART KAMPI ‘’ kaçamağımın videosunu izlemek isterseniz, Youtube ve Instagram ( gezensofistike )  adresimde ulaşabilirsiniz. Şimdiden iyi seyiler.

             
                        

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI