21/06/2021 6:10:55
  • 8.6933 TL
  • 10.3538 TL
  • 12.0755 TL
KOCAELİ

Anne olmak

04 Mayıs 2021 Salı - 08:23

Anneler gününe az kaldı. Bana göre en değerli günlerden biridir anneler günü. Büyük emek saklıdır o kelimenin içinde. Anne demek fedakarlık,şefkat,sevgi ve huzurdur. Kaç yaşında olursanız olun annenize sarılınca rahatlarsınız,huzura kavuşursunuz. 

 

Annelik çok kutsal bir meziyet ve Allah biz kadınlara bahşetmiş bu duyguyu yaşamayı. Ne mutlu bizlere. Ancak çocuğunu delicesine herşeyden koruyan,kollayan,yemeyen yediren,içmeyen içiren anneler kadar tam tersi olan anneler ve adayları da var.Üzülerek buna da yazımda değinmek istiyorum. Çocuğuna şiddet uygulayan birçok anne var. Kötü davranan,itip kakalayan,sokaklarda dilendiren,ya da üvey babasının istismarına göz yuman anneler.Hatta gayri meşru yollar ile bebek sahibi olup sonrasında bebeğini çocuk esirgeme kurumuna veren,hatta saklamak için öldürmeye kalkan ve öldüren anneler de var. 
 
Yani madalyonun 2 yüzü var. İşte tam da bu yüzden anne olmak için gerekli şartların olgunlaşması lazım. Ne gibi derseniz hemen anlatayım. En önemlisi fiziki açıdan doğuma ve sonrası bebek bakımına hazır olmalı kadının vücudu. Maalesef özellikle doğuda çocuk yaşta evlilikler oluyor. Daha kendi gelişimini tamamlamadan hamile kalan bir çocuktan nasıl bir psikoloji nasıl bir annelik bekleyebilirsiniz?
 
Özellikle istem dışı gebeliklerin olmaması için çeşitli korunma yöntemlerinden birini tercih etmek gerek.
 
Aile olmaya hazır olduğunda,maddi ve manevi açıdan yeterli olduğuna karar verdiğinizde anne olmalısınız.Ekonomi çok önemli çocuk bakımı ve yetiştirilmesinde. 
 
Kaynaklarınızın büyük bir bölümü çocuk masrafına gidecek çünkü.
 
Ben kendimce iki şey düşünüyorum anne ve aile olunması için. Öncelikle psikolojik bir denetleme ve sonrasında da zeka denetimi. Çok fazla zihinsel engelli vatandaş var hamile olan.Ayrıca şiddete meğilli ve psikolojik sıkıntıları rahatsızlığı olan kişilerin de çocuğu olabiliyor. 
Yine 2. evliliklerini yapacak kişilerin eş seçimi çocuk varsa çok daha önemli.
Yani anne olmak için bakın neler var aslında önümüzde.
Anne olmak bambaşka ve çok özel bir duygu.Gerçekten anne hakkı ödenmez. Gebelikten,doğuma,sonrasında bakımından okutup evlendirene kadar hep bir eli omuzundadır annenizin. Yine de bitmez son nefesini verene kadar siz kaç yaşında olursanız olun o hep sizi kollar ve düşünür. İşte böyle güçlü bir bağ ile bağlıdır anne evladına. 
   
 Tüm annelerimizin anneler günü kutlu olsun.İyi ki varsınız ve hep olun.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI