14/04/2021 16:31:22
  • 8.1652 TL
  • 9.7124 TL
  • 11.2256 TL
KOCAELİ 18°

Dünya Normale Dönüyor

05 Nisan 2021 Pazartesi - 23:06

1 yıldır covid 19 virüsü ile savaşıyor insanlık. En büyük umut aşıydı. İlk etapta 5 çeşit aşı çıktı ve dünyaya satılmaya başladı.

 

Ülkeler kendilerine göre bir kaç çeşit aşıdan aldılar. Kimi nüfusu kadar alırken kimi yarısı kadar sipariş verdi.

 

Öyle böyle derken ,hergün vaka sayıları dalgalanırken,vefatlarla beraber taburcuların da olduğu covidli günlerde sona yaklaşıldığı hissi var tüm dünyada.

 

Ancak bu tedbirlerin devam etmesi ve aşılamanın tüm nüfusa yapılması ile gerçekleşecek. 20 yaş altı için aşı şu an yapılmıyor.

 

Diğer yaş grubuna baktığımızda bizim ülkemizde kaç kişi aşılandı ve kaç kişi bekliyor az buçuk afaki rakamlar verilebilir.

İsrail,Çin ve İngiltere normalleşmeye başlayan ülkeler.

Aşılama işlemi hızlıca yapıldı.Ülke giriş çıkışları kontrol altında ve korunmayı bırakmadan bugüne geldiler.

Sırayla diğer ülkelerden de güzel haberler gelecektir. Bu arada ilaç çalışması da tüm hızıyla devam ediyor.

Zaten insanlar artık son derece içinde bulundukları kısıtlı hayattan ve bulaşınca kendi vücudunda nasıl bir reaksiyon vereceğini bilmediği coronadan oldukça sıkıldı. Psikolojik sıkıntıların arttığı bilinen bir gerçek.

Tüm ülkeler kendilerince tedbirler aldı. Almaya da devam ediyor. Baktığınızda acaba bizim yaptığımız mı doğru diye düşünüyorum. Tam kapanma ile 21 gün ölü kent olmak mı yoksa hafta sonu kısıtlamalı alınan tedbirler ile uzunca bir süre bu şekilde yaşamak mı? Karar sizlerin.Takdir de sizin.

Kendi adıma tam kapanma olsa sanki daha iyi olurdu diyorum. Bulaşma duracak,bir kez sıkıcaz dişimizi oturucaz evimizde. 3 hafta bunu yapabilirsek ve bu arada hızlıca aşılama 20 yaş üzeri herkese yapılabilirse ,bizde normal hayatımıza dönebiliriz.

 

Ekonomik açıdan sıkıntı gibi görünebilir ancak koskoca ülkenin sanırım bunun gibi olağanüstü bir durumda kullanmak üzere bir bütçesi vardır diye düşünüyorum. Hani nasıl hepimizin kötü gün için sakladığı kefen parası denilen ya da yastık altı parası dediğimiz bir parası,altını vardır ya işte onun gibi ülkemizin de kötü gün parası vardır kenarda. İşte o bütçe bu zor zamanda kullanılmalı.Çünkü millet olarak biz artık bu durumdan çok yorulduk. Hele sağlıkçılar gerçekten son derece zor bir yıl geçirdi ve yıprandı. Biran önce normal hayatımıza dönmek istiyoruz. Bunun için de her türlü zorluğa göğüs germeye hazırız.

 

Umarım 2022 ye adım atacağımız gün hep birlikte normalleşmiş bir ülke olarak sokakta halay çekeriz...

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI