21/10/2021 2:21:33
  • 9.3447 TL
  • 10.8666 TL
  • 12.8689 TL
KOCAELİ

Kadınlar ve Hijyen

16 Eylül 2021 Perşembe - 00:26

Kadınların erkeklere nazaran biraz daha hijyene önem verdiğini hepimiz biliriz. Aynı hassasiyet covid ile geçirdiğimiz şu neredeyse 2 yıllık süreçte de kendini gösterdi.

 


Kendimce bir sosyal gözlem yaptım. Gittiğim,alışveriş yaptığım,yemek yediğim yerlerde ,toplu taşımada hep gözlemledim.

 

Bayanların %90 ı eli ile bir şeyi tuttuğunda ardından dezenfektan ya da kolonya ile elini temizledi. Erkekler de bu oran maalesef %10. Kalan kısım paraya da,otobüsün koltuğuna da,restorandaki tuzluğa da dokunsa elini dezenfekte etmeden hayatına devam etti.

 

Aynı durum maskede de gözüme çarptı.Normalde bir maskenin kullanım süresi ve şekli vardır. Bayanlar buna dikkat ederken beyler maskeyi ceplerine sokup sonra yine gerektiğinde çıkarıp taktılar.Yine topluma açık alanlarda kadınların çok daha dikkatli ve tedbirli olduğunu görürken,erkeklerin çok daha rahat tavırlı olduğunu söyleyebilirim.

 


Yasakların kalkması ile birlikte kendi korumamızı ve tedbirimizi almamız gerektiği binlerce kez sağlık bakanı ve ilgili kurumlar tarafından söylenmesine rağmen açıkçası buna dikkat eden ,özen gösteren kişi sayısı oldukça azaldı.


İl covid hastalığının çıktığı zamanki kadar dikkat,özen kesinlikle kalmadı.Aşı olanlar da nasıl olsa ben aşı oldum olsam da hafif atlatırım düşüncesiyle rahatlayınca karşımıza düşmek bilmeyen vaka sayılı tablo çıkıverdi.


Hijyen,maske ve sosyal mesafe.Hala covid var ve hala her gün insanlar ölüyor.Lütfen bunu hatırlayarak yaşayalım...


YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI