29/01/2022 5:00:47
  • 13.6516 TL
  • 15.2036 TL
  • 18.2809 TL
KOCAELİ

Okullar Tatil Olmalı mı?

10 Ocak 2022 Pazartesi - 12:30

Yaklaşık iki sene on line eğitim görüp bu sene yüz yüze eğitime başlayan öğrencilerimizde grip vakaları artış gösterdi.

 

Covid,influenza,soğuk algınlığı,normal grip hepsi hızla görülmeye başladı.Havaların soğumasıyla ve öğrenciler arasında bulaşma ile artan vaka sayıları,çocukların da ailelerine virüsü taşımasına sebep oldu.

 


Sınıflar yarı yarıya az öğrenci ile ders yapıyor. Hastaneler tıklım tıklım dolu. Üstelik sınıflarda maske takılmasına rağmen.

 

Tabi özellikle lise öğrencileri okul giriş ve çıkışlarında maskesiz birlikte görüşebiliyor.Böylece temas olmuş oluyor.

 

Bir yandan anaokulu ve ilkokul çocukları da bağışıklık sistemi tam oturmadığı için bir de özellikle küçük yaştakiler el hijyenini tam yapamadığı için hastalık kaçınılmaz oldu.

 

Peki ne yapıcaz? Öncelikle hasta olan çocuğumuzu kesinlikle okula göndermiycez. Hem kendisini toplayabilmesi hem de diğer çocuklara bulaştırmaması için. Çocuklarımıza hijyen,mesafe ve maske kullanımını anlatıcaz ve uygulamasını sağlıycaz.

 

Okul ara tatillerini de milli eğitim bakanımız öne çeker ve Nisan'da olması gereken 1 haftalık ara tatili de üzerine eklerse , en azından 3 hafta evde olan çocukların birbirine hastalık yaymasının önüne geçilmiş olacaktır.

Kısacası hemen hemen tüm gribal hastalıklar birbirine karıştı. Zatürre de çok görülmeye başladı. Umarım daha da yayılmadan bir an önce önüne geçilir. Okullar tatile girse de girmese de ailelere çok büyük görev düşüyor. Çocukların birbiri ile temasını ,sosyal mesafe kuralı içerisinde olması gerektiğini mutlaka anlatmalıyız.

 

Hijyen ve maske kullanımı da gerektiği gibi olmalı ki, bu hastalıkların salgınından kurtula bilelim.Kesinlikle hasta olan çocuklarımızı da başlangıçta dahi olsa okula göndermeyelim.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI