08/05/2021 21:35:23
  • 8.3003 TL
  • 10.0209 TL
  • 11.5518 TL
KOCAELİ 28°

Ramazan

12 Nisan 2021 Pazartesi - 21:51

Müslümanlar için çok kıymetli 11 ayın sultanı Ramazan-ı Şerif  geldi nihayet.

 

Ramazan ayı geldiğinde benim içim hep huzur dolar. Garip bir mutluluk hissederim.

Sanki tüm dünya aynı anda yemeğe başlıyor gibi hissederim her oruç açtığımızda.

Ezanın beklenişi,sıcak pidenin kokusu, sofrada pek çok çeşit yiyecek. Hepsi bana o kadar iyi gelir ki.

Dedim ya içim huzur dolar. İftar sofraları bir başka olur Ramazan ayında.

Komşu pişirdiği yemekten uzatır çat kapı. Aç kalmanın verdiği mükafat gibidir bir tatlı hurma. Zeytin peynir bile oruçluyken ne güzeldir gözümüzde.

Tüm yiyeceklerin ne kadar da kıymetli olduğunu ,aç kalan insanların neler yaşadığını en güzel anlatmanın yoludur Oruç. Paylaşmanın ne de güzel olduğunu anlarız Ramazan ayı boyunca sahur saatinin klasikleşmiş davulcusu mahallemize girip vurunca davuluna ,kalkıp da sahur sofrası hazırlamak ne güzeldir. Her evin ışığı yanar,adeta nefestir o her ışık.Bilirsiniz yalnız değilsiniz ve nice insanla aynı sofrada gibi oturulur  sahur sofrasına.Dedim ya bir başkadır Ramazan ayı. On bir ayın sultanıdır

.
Tabi bu 2. sene olacak virüsle geçirdiğimiz bir ramazan. Birbirimize gidip gelemediğimiz,birlikte iftar açamadığımız. Ama aynı pencereden bakıcaz minarenin ışıkları yanmış mı diye,beraber sofraya oturur gibi ezan sesiyle bir yudum su alıcaz bardaktan.

 

Bir ay boyunca aslında yan yana olmasak da birbirimizin kalbinde olucaz. Böyle boynu bükük bir ramazan ayı geçiriyoruz. Ama umudumuzu kaybetmedik. Elbet herşey bitecek,elbet yine kurulacak o büyük,uzun iftar masaları. Yine sokaklarda macuncu,şerbetçi,şıracı dolaşacak. Yine eğlenceler,etkinlikler olacak. Umut hiç yok olmadı olmayacak da.

 


Güzel ,ağız tadınız bozulmadan,sağlıkla bir RAMAZAN geçirmenizi temenni ediyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI