08/12/2021 20:59:52
  • 13.6691 TL
  • 15.4262 TL
  • 18.0949 TL
KOCAELİ

Sağlıkta Şiddet

18 Ekim 2021 Pazartesi - 18:48

Son yıllarda sağlık çalışanlarına yapılan fiziksel ve sözlü şiddet oldukça sık görülmeye başladı. Oysa ki demez miyiz herşeyin başı sağlık diye?

 

Sağlık olmazsa hiçbir şeyin tadı da tuzu da olmaz. Sağlık çalışanları özellikle son 2 yıldır inanılmaz fedakarlıklar sergiledi.Bir çoğumuz evde oturarak covid dönemini geçirmeye çalışırken,onlar canla başla gece gündüz hastanelerde çalıştı.Doktorundan hemşiresine ,hasta bakıcısından personele kadar birebir muhatap oldular covide yakalanmış hastalar ile.

 

Ve bir çoğu maalesef vefat etti. Aileleri ile görüşemediler,çocuklarına sarılamadılar,maskeden yüzleri tahriş oldu yaralar çıktı. Uyku ve düzenli yemek onlar için bir dönem özellikle hayal olmuştu. Bugün covid yarın başka bir virüs.Kısacası sağlık çalışanlarının hakkı ödenmez.Sadece bu değil her türlü hastalık da gidilecek yer belli. İşte bu yüzden sebebi ne olursa olsun sağlıkçılara karşı saygılı olunmalı. Darp,şiddet çözüm değildir.

 


Sözlü şiddet de son zamanlarda çok sık rastlanılan bir durum.Özellikle özel hastanelerde. Herhangi bir sebepten bir anda sinirlenme ve öfke kontrolü  sağlayamayan hasta veya yakınları ,sağlık çalışanlarının istenmeyen sözlü hakaretlere maruz kalmasına neden oluyor.

 


Düşünün ki,siz veya yakınınız hasta evet hassas bir süreçtesiniz ancak karşınızdaki kişi her gün siz ve sizin gibi onlarca hasta ile karşılaşıyor .Dolayısıyla psikolojik anlamda çok yorgun ve yıpranmış durumdalar.Halbuki  karşılıklı anlayış ve sabırla bu tatsız olaylar önlenebilir. Dinlemek ve sonra konuşmak ile birbirimizi anlayabiliriz. Kim daha çok bağırır veya taşkınlık yaparsa işler o kadar kolay çözülür mantığı ile hareket ederek varılan nokta şiddet olur.Her meslek de hata payı vardır.

 

Doktor olmak en zor mesleklerden biri.İnsan hayatı söz konusu.

 

O yüzden de daha dikkatli ve hassas olarak itina gösterilecek meslektir doktorluk. Ancak doktor da bir insan sonuçta.Saygıyı hak ediyor.Tabi her meslekte olduğu gibi doktorluk mesleğini de  kötüye kullananlar var.Bu gibi durumlarda kanun var,yargı var yasa var. Bu yollara başvurmak toplum ve kendi sağlığımız için en uygun davranış olacaktır.

 

Cinayetler de var tabi.Sağlık çalışanlarına yapılan bıçaklı,silahlı saldırılar.Hastane basanlar. Orası bir hastane ve hastalar var burada .Bunu düşünmedikleri kesin bu insanların.Bencilliği,öfke sorunumuzu hall etmediğimiz sürece sadece bu değil diğer sosyal hayatımızda ki sorunları da çözemeyiz.

 

Şiddetin her şekline HAYIR...

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

  • 4.000 TL
  • 4.500 TL
  • 5.000 TL ve üzeri