30/07/2021 1:24:44
  • 8.5256 TL
  • 10.1195 TL
  • 11.8955 TL
KOCAELİ

Son Evrede miyiz?

18 Haziran 2021 Cuma - 20:26

Her yüzyılın bir dönüm noktası olmuş.Çağlar çağları kovalamış.İnsanlar ,canlılar ölmüş,yeni türler oluşmuş.Bitkiler ,denizler,her şey değişmiş.Ayakta kalabilen her canlı günümüze kadar gelmiş.Tıpkı insan gibi. Şimdi de bol miktarda afetlerle geçtiğimiz bir dönemdeyiz.

 

Virüs ve bundan sonra çıkacak olası virüsler,denizlerde ki kirlilik ve müsilaj sorunu,seller ve hatta hortumlar .Vakitsiz sıcaklık kadar vakitsiz serin ve yağışlı havalar. Hepsi bir ekolojik dengenin bozulduğunu adeta haykırıyor. Düzenli devam eden bir sistemi biz bozduk. Ormanlar yandı.İçinde yaşayan canlılar öldü.Ağaçlar kesildi,söküldü.Havaya oksijen veremez oldu dünyanın akciğerleri. Üstüne bir de betonlaşma,çevre ve hava kirliliği eklendi. Yani hem sistemi çökerttik hem de kendini düzeltmesine izin vermedik.

 


Şimdi küresel ısınmayı ciddi ciddi anladık ve ondan  korkar olduk.

 


Hala kapanmadan tünel son bir çıkış var. o yüzden bas bas bağırıyor uzmanlar. Kontroller ile pis atıkların denizlere atılmaması,fabrika ve evlerin atıklarının kesinlikle çok ciddi olarak denetlenmesi,ağaçların kesilmesi yerine daha da çok ağaç dikilmesi,betonlaşmadan artık vazgeçilmesi,havayı kirletecek her kurumun denetlenmesi,filtreleme sisteminin acilen getirilmesi en azından var olanı korumak ve ilerleyen tehlikeyi durdurmak için son derece önem arz ediyor. İklim koşullarının yeniden normale dönmesi zaman alacak muhakkak ancak bu şekilde hiç bir tedbir almadan aynı harabiyeti vermeye devam ederse insanlar, yaşanacak bir dünya kalmayak.Üstelik o süreci de son derece sıkıntılı geçirmek zorunda kalıcaz.


Bu yüzden en üstten en alta tüm insanların,dil,din,ırk farketmeksizin acilen tedbir alması gerekiyor. Yoksa hiç de hoş olmayan bir yaşam bekliyor olacak bizi .

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI