08/12/2021 22:47:26
  • 13.6691 TL
  • 15.4262 TL
  • 18.0949 TL
KOCAELİ

Yaşasın Cumhuriyet !

26 Ekim 2021 Salı - 11:58

Ne güzel bir şeysin sen ve iyi ki varsın dünyamızı ışıldatan Cumhuriyet.


Ne zorluklarla alındın sen Cumhuriyet. Ne toprak altına gömülen canlar,ne aç kalan susuz kalan üstü başı perişan ama yine de içinde ki vatan sevgisini yitirmeyen şehitler .Böyle bir birlik beraberlik örneği ile,canla başla,tırnaklarla kazanılan Cumhuriyet. Sen çok değerlisin.Bu kadar değerli bir emanete sahip çıkmak da tabi ki biz Türk milletinin görevi.


Cumhuriyet nedir ? Bize ne faydası vardır ? Cumhuriyet bir ülkenin özgür olmasıdır.


Cumhuriyet, hükûmet ya da devlet başkanının, halk tarafından belli bir süre için ve belirli yetkilerle seçildiği yönetim biçimidir. Egemenlik hakkının belli bir kişi veya aileye ait olduğu monarşi ve oligarşi kavramlarının karşıtıdır.


Bize faydası nedir? Konuşma,fikir beyan edebilme ve birlik beraberlik içinde yaşayabilmek Cumhuriyet sayesinde olur. En yakın örnek Afganistan'da yaşananlardır.Cumhuriyet; her bireyin hakkını korumaya yarar.Bayrağımızın altında kimsenin boyunduruğu altına girmeden özgürce nefes alabilmemizi sağlar. Cumhuriyet,gelişime açık bir ülke olmamızı teşvik ederken,gelişerek büyümemizi sağlar.Kadın ya da erkek ayrıştırmaz.Din ile devlet işlerini karıştırmadan laik bir ülke olarak ilerlememizi sağlar. Cumhuriyet,hak ve hukuksal anlamda her bir ferdin eşit olmasını sağlar.


Ne mutlu ki ,bizlere yıllar önce bu düşünce ile başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere atalarımız savaşmış,var olan ülkeyi gerileten zihniyetin yerine kendi kendine yetebilen bir ülke olabilmek ve gelişebilmesi için Cumhuriyet'i ilan etmiştir.


29 Ekim 1923 'te saat 20.30 sularında Cumhuriyet ilan edildi. Tam 98 yıl önce.
Aynı bayrak altında olan dini,dili farklı tüm Türk halkının Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun.
Ne mutlu Türküm diyene...

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

  • 4.000 TL
  • 4.500 TL
  • 5.000 TL ve üzeri