08/05/2021 22:21:26
  • 8.3003 TL
  • 10.0209 TL
  • 11.5518 TL
KOCAELİ 28°

Yeşile Neden Düşmanız?

17 Nisan 2021 Cumartesi - 12:11

Yeşil en güzel renklerden biri.Gördüğünüzde içiniz açılır adeta. Derin bir nefes alırsınız içiniz huzurla dolar. Çünkü yeşil renk size çayırı,çimeni,ağaçları çağrıştırır.

 


Çimen kokusu nasıl mis gibidir.Baharı hatırlatır. Yeşil alanlar git gide azalıyor.Üstelik sadece ülkemizde değil tüm dünyada.

 


Küresel ısınma hızla devam ederken fark edilen çok önemli bir nokta vardı. O da ağaçlık alanların korunması gerektiği. Ağaç oksijendir çünkü. Yağmuru ağaçlar çağırır sonra yağan yağmur toprakla buluşur. Nice canlıya hayat olur. Ormanlar da içinde pek çok can barındırır.Evidir onların. Ekolojik dengenin bir halkasını bozarsanız tüm zincir dağılır. Dünya kendi başının çaresine bakan bir yapıda. İnsan bozuyor o dengeyi. Kurduğu fabrikalardan çıkan atıklarla, ağaçlık alanlara betonlar dikerek  küresel ısınmaya davetiye çıkardı. Şimdi dünya ülkeleri zararın neresinden dönebiliriz diye hesaplar yaparken, ağaçlandırmaya inanılmaz önem verdiler. Çünkü dedim ya hepsi bir zincir. Ağaç olmazsa kuraklık olacak,tarım bitecek,hayvanlar ölecek. İnsanoğlu o zaman betondan mezarlarda yaşamaya çalışacak.

 


Hal böyleyken bizim ülkemiz diğer ülkelere kıyasla son derece şanslı bir ülke.Ancak yeşillik alanları beton yığını haline getirmeye bayılıyoruz biz nedense. Sanki günü kurtarıyoruz. Satıyoruz savıyoruz güzelim yeşil alanlarımızı yerlerine uzun gökdelenler dikiyoruz. O gökdelen kesilen ağacın gölgesi gibi asla olmayacak.    

 

Bir an önce ağaç kesmeyi bırakıp aksine her gördüğümüz boş alana ağaç  dikmeliyiz.Onlarca,yüzlerce,binlerce.


Bir ağacın kaç yılda büyüdüğünü daha ilkokuldayken anlatırdı öğretmenlerimiz. Yani biz ne kadar kıymetli olduğunu aslında küçücükken öğrenen bir milletiz.Büyüdükçe mi unuttuk? Yoksa yaşam kaynaklarımızı sadece kendi çıkarlarımız için mi bıraktık?


Sanki düşmanız yeşile. Bakın benim her gün kullandığım evime gidip geldiğim bir ara yol var.Çevresi sırf ağaç.Araklarda da zakkum çiçekleri var. Kim ya da kimlerin yaptığını bilmiyorum ancak o zakkumların dalları hunharca koparılmış ,kırılmış .Ağaçların dalları kırılmış hatta baltalanmış adeta. Hatta bahar açmış bir meyve ağacı da vardı aralarında.O çiçeklenmiş güzelim dalları bile koparıp,kırıp atmışlar yol kenarına.Neden ? Bunu bir insan neden yapar? Bu kadar yeşile düşmanlık olur mu?  Gün gelecek kırılan tek bir dala bile muhtaç olucaz.


Küçücükken daha çocuklarınıza ağaçları anlatın.Ağaçlara sahip çıkmayı,yeşili korumayı,hayvanları tekmelemek yerine onları sevmeyi anlatın. Çiçeklerin yerinde daha güzel olduğunu,dalında nefes aldığını anlatın.Ve küresel ısınmanın dikkate değer bazda zararlarını görmeye başladığımız şu günlerde ,ağaçları,yeşili korumayı ve her fırsatta ağaç dikmeyi anlatın .Anlatmakla kalmayın bunu sizde yapın.


Yeşil güzeldir,yeşil huzurdur,yeşil nefes almaktır...

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI