27/11/2021 6:10:16
  • 12.1185 TL
  • 13.6420 TL
  • 16.1365 TL
KOCAELİ

Yok Eden İnsanlar

15 Kasım 2021 Pazartesi - 16:19

Tüketmeyi o kadar seviyoruz ki, her şeyi hızlıca tükete biliyoruz. Yiyecek,içecek,giyecek,hatta iş,okul,eşya,arkadaş,eş kısacası her şeyi tüketmek de üstümüze yok.

 

Doğayı,canlıları,bitkileri ve hayvanları ayrı ayrı yok ediyoruz.Hatta ve hatta çocukları, kadınları da tüketip yok edebiliyoruz. Dünyayı bile katlettik. Ağaçları kestik,ormanları yaktık,dizel araçlar ve borusundan zehir çıkan fabrikalar ile havayı kirlettik.Çöplerimizle çevreyi ,fabrika ve ev atıkları ile denizleri kirlettik.

 

Avcılık diye kendimizce ürettiğimiz bir spor dalı ile doğal yaşam hayvanlarını öldürdük. Balık yakalamak için troller kullanarak yavruları da büyümeden yok ettik. Meyveleri koparmak için ağaç dallarını kırdık. Elimizde sopalarla kedi köpek kovaladık.

 

Bencilce kendimizi düşündük. Hep kendimizi. Kendi çıkarımız için arkadaşlarımızı harcadık. Küçücük sübyanlara sapık gözle bakıp ruhlarını da bedeni ile yok etti bazı adına insan denilen varlıklar. Şiddet ile savaşlar çıkardık,rant için birbirimizi yedik.

 

Para için kör oldu gözleri insanların. Yıllar boyu para için bozuldu herşey. İnsani duyguları da böyle kaybettik. Son zamanlarda küresel ısınma kendini gösteriyor.

 

Ve dünya alarma geçti.İzlediğimiz filmler gerçek olacak. Marsta hayat aranıyor.Diyelim ki bulundu ve koloni koloni parası olanlar taşınacak.Kalan insanlar ne olacak ? Dünyayı küresel ısınmadan kurtarabiliriz.Devlet büyükleri gözünü dört açmalı.Parasal çıkarlar,rant kavgaları durmalı.Bu dünya hepimizin yaşam alanı. Biz kendi evimizi kendi ellerimizle yok ediyoruz. O kadar tüketmeye alışmış ki insan, umrunda değil hiç bir şey. Silkelenip gözümüzü açmak yerine hala kuma gömülü kafalarımız. Arazi araçları ile şehir içinde dolaşarak ne kadar çok havayı kirlettiğimiz farkında değiliz.Fabrikalar çevreye duyarlı bir sistem yerine daha ucuz ancak çevreyi ,havayı kirleten bir sistem ile çalışıyor. Ekolojik dengeyi de bozduk.

 


İnsan olarak insanlığa yakışmayan şeyler yapmışız yapmaya da devam ediyoruz. Yok etmeden var ederek yaşayacağımız günlere başlamak için geç kalmış değiliz.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI