29/01/2022 4:51:15
  • 13.6516 TL
  • 15.2036 TL
  • 18.2809 TL
KOCAELİ

DEHLİZ

08 Ocak 2022 Cumartesi - 10:38


Son zamanlarda şahsım, düşünce, duygu ve eylemlerinde sadeliğe iniş yaptıkça yaşamdan çok fazla metafor çıkarır oldum. Hem eğlenceli, hem yaratıcı hem de faydalı geliyor bana.

 

İlla ki çok da süslü püslü olmasına gerek yok diye düşünüyorum. İyi gör, iyi dinle ,iyi hisset kendiliğinden geliveriyor.


Bir mekanı, bir başka mekana bağlayan ve geçiş amaçlı kullanılan üstü kapalı, dar ve uzun geçitlerdir dehlizler. Pek çoğumuz fiziken gidip görmemişse de bir belgeselde izlemiş, bir anlatıda duymuşuzdur.


En son bir çocuk sinemasında; büyük bir şehre ait dehlizleri keşfe çıkan çocukları izlediğimde, bunun bir keşif olmasının ötesinde bir açılma olduğunu gördüm.

 

Bu arada ben de başta bahsettiğim gibi gidip görenlerden değil izleyenlerdenim. Çok çarpıcı gelen kısmı, gerçek bir merak oluşturması. Bendeki ışık çakması, kişi de kendi dehlizlerini keşfe çıksa nasıl olur sorusu ile geldi.

 

Ben kendi gizemimi bulmaya çıksam nasıl olur, bunu bulduğumda etrafımda hızla dönüp değişen dünyaya nasıl ulaşırım, hangi yolları hep kullanmış, hangilerine girmeye henüz cesaret edememişim? Ve birbiri ardına gelen bir sürü soru elbette.

 

Hepimizin kendini dış dünyaya açtığı, o kısım ile bağlantı kurduğu temas alanları vardır. Sanki sinir uçları gibi. Bazen canımızı yakar, bazen çok keyifli hissettirir, bazen gıdıklar, bazen ağrıtır. Kanaatim, bağlantı yollarında keşfin derinliğini arttırmanın stres yarattığı yönünde. Hemen endişelenmeyin, bu son derece normal, hatta iyi bir stres, heyecanlı ve meraklı. Cesaretle gelen o ilk geçite giriş anı muazzam güzellikte, garanti veririm. Kendisi adım atamayıp bekleyen varsa, kusura bakmasın hooop itiyorum, işte oradasın.


Tüm temas noktalarına giden yolları keşfetmek zaman alıyor, öyle hemen hadi bir haritamızı açalım bakalım durumu olmuyor. Arazi geniş, süprizlerle dolu. Her bir keşif koridorunu bulmak, yerini ezberlemek, gerektiği zamanda hızlıca içinden geçebilmek adına tüm bunlar. Bazen bağlantının koptuğunu hissettiğimiz zamanlar olacak. Endişeye gerek yok, hikayeniz yakalayıp çeker içine, doğrudan size hitap eder, nettir. İşte güç buradadır. Dışarıda ne olup biterse bitsin, hangi yolun güvenli olduğunu biliyorsun artık.


Şimdi bant genişliğini biraz arttırsak? Kişi kendi geçitlerini başkalarının geçitleri ile de bağlasa nasıl olur? Dehlizleri önce bireylere, ilişkilere ve dünyaya temasa açsak? Üstü kapalı, dar ve uzun olma gizemini kaybetmeden keşfe açık bir şekilde.


Sinir uçlarında duyacakların, hissedeceklerin ve göreceklerin için sınır uçlarını kaldır gitsin!

 

YORUMLAR

  • Toplam 2 yorum

Yazan: Yeliz Tav

Kaleminize sağlık Filiz Hanım.Yine çok güzel bir yazı paylasmissiniz. Tesekkurler.

0 Beğendim
0 Beğenmedim

Yazan: Deniz güzel

Yine cok akici bir yazi olmuş.Kisiyi kendi hakkinda daha derin düsünmeye itiyor.kaleminize saglik

0 Beğendim
0 Beğenmedim

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI