30/07/2021 1:03:04
  • 8.5256 TL
  • 10.1195 TL
  • 11.8955 TL
KOCAELİ

Kimin Karnesi?

18 Haziran 2021 Cuma - 00:33

Sevgili Okurlar,

Bildiğiniz gibi gazetede köşe yazılarım haftalık periyotta sizlerle buluşuyor. Bugün karne günü olması sebebi ile duygularımı ve fikirlerimi ilave bir yazı ile paylaşma ihtiyacı oluştu.

Geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle birçok alanda olduğu gibi eğitim-öğretim alanında da önemli değişimler ve güncellemeler yaşandığına tanık olduk. 

Bu durumun çocuklarımız üzerindeki olumlu-olumsuz etkilerini hep birlikte yaşadık. Bugün çocuklarımızın karne heyecanını da birlikte yaşamaya davet ediyorum. İlkokuldan lise son sınıfa kadar karton karne görmüş kimselerin, sanal karneleri eski tip karton baskıda olmadığından birçok açıdan yeterli bulmadıklarını gözlemliyorum.

Vay efendim şimdiki karneler bir kağıt parçası gibi,bizim zamanımızda şöyleydi böyleydi, aman çıktısını almasına ne gerek var ki, zaten notlar da gerçekleri yansıtmıyor ki gibi bir sürü sıralamalar… Açıkçası şahsım olarak ben de bir ara bu tuzağa düşer oldum. Ancak sonrasında fark edebildiğim gerçek şu oldu; özlemini duyduğum eski, benim alışkanlıklarım benim yaşadıklarım. Şimdilerde çocuklarımızın çalışmalarının bir çıktısı olan karnelere bakış açısı daha farklı. “Karne nedir?” diye sorsam oldukça fazla sayıda cevaplar gelir.

Karne; bir göstergedir, evet ama yol gösteren rehber eğitim yolculuğunda. Ne yaşanırsa, onun iz düşümüdür karne. Ama ben bugün ilaveten şunu sorsam , “Karne ne değildir?”. 

Bakalım ne değilmiş. Karne; hayat başarısının göstergesi değildir. Çocuk hakkında yargı değildir. Çocuğun yeteneklerinin kriterlerideğildir.Ailelerin övünç yada utanç kaynağı da değildir.

Şimdi de şu soruyu bırakalım ortaya “Kimin karnesi?”

Bu hafta sonu alınan karneleri ; çocuk-ebeveyn-eğitimci ilişkilerinin ortak çıktısı olarak bakalım, bu kesitte beraber neler yaşanmış onları hatırlayalım .

Ve güzel anılarla eşlik edelim kutlamalara. Çocuklarımız, maddi hediyeler ile değil, paylaşıma değer anılar ile başarılarının taçlandırıldığına inanıyorlar. Bizler de inanırsak ortamın lezzetli hale gelmesi muhtemel.

Tüm çocuklarımıza aileleri ile şenlik havasında keyifl , neşeli bir yaz tatili diliyorum . Bu hafta sonu aynı zamanda, babalar günü olması vesilesi ile babalarımız ile de hediyeleşmelerimizi  anların gücü ile yapabilmeye gayret edelim.

Karşılıklı bir alma – verme coşkusuna dönüştürmek muhteşem olur. Geçmişimizde kalan, bugünümüzde yaşayan, geleceğimize de taşıdığımız tüm babalarımızın babalar gününü kutluyorum .

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI