21/10/2021 1:15:05
  • 9.3447 TL
  • 10.8666 TL
  • 12.8689 TL
KOCAELİ

SOFRA

16 Eylül 2021 Perşembe - 12:47

Zenginlik dünyevi bir umut kaynağı olduğu için, kimilerince çok arzulanır kimilerince kanaati pek de arzulanmaz.

 

Hayatımızı nasıl kazandığımız, yaptığımız işler ya da yapacaklarımız da bu arzularımızın yoğunluğuna göre değişebilir zamanla. Güç delisi, paragöz ve takıntılı bir yaklaşım bencillik oluştururken öngörülü ve hayat verici tanımların bütünlük oluşturduğuna şahit oluruz.

 

İnsanoğlunun yaşamsal ihtiyaçlarından biri olan yemek yemek için gün içerisinde farklı zamanlarda birden fazla sofrada vakit geçiririz.

 

Ailece, yakın arkadaşlarla ya da iş arkadaşları ile. Her ne kadar günlük çalışma hayatımız hızla akıyor olsa da; yaşadığımız coğrafyada aldığımız sofra kültürü topluluk halinde yemeye iter bizi.

 

Öyle olmuyor mu?

 

Kaç kişi öğle arasında tek başına yemekhanede yada dışarıda yalnız başına yemeyi tercih ediyor. Hatırı sayılır bir çoğunluk var, bir arada olmayı isteyen. Peki neler konuşuluyor o masada? En son ne zaman kalabalık bir sofrada bulundunuz? Yada karnınızın doyması dışında neler doyurdu sizi? Hem kendi bulunduğum masalarda hem de yakınımdaki masalarda tanık olduğum manzaralar genelde insan ve anı biriktirmekten uzak.

 

Çok sevgili okurlar; günlük hayatın yüzeysel konuşmaları elbette olacak, ama zamanımız kıymetli, bu sebeple de iyi değerlendirmek önemli. Gittiği restoranda en pahalı yemeği yemek de bir zenginlik ölçütü, okuduğu bir kitap hakkında farklı yorum almak da bir zenginlik ölçütü. Tıpkı fiziksel doygunluk gibi zihnin de bilgi olarak nitelikli bir doygunluğa ihtiyacı var. Ve bu seçim tamamıyla sizde. Siz kendinizi ne ile doyurmak istiyorsunuz? Bugün sofranıza davet ettikleriniz, ışıl ışıl tabaklar, son derece estetik çatal bıçaklar kaşıklar yada büyük büyük tencereler gibi birer aksesuar mı? Para pula, ihtişama aldanmayın.  İçi boş tabağa da tencereye de yer vermeyin sofranızda. Siz sofranıza oturan kişinin içinin boş mu dolu mu olduğuna bakın.

 

İnsan kendini başka bir insanda görür. Ruhunuzu besleyin çünkü ruh kanaat etmez.

Sofralarınızda insan biriktirin ki bereketi bol olsun.

Sevgiyle kalın,

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI