08/05/2021 22:43:43
  • 8.3003 TL
  • 10.0209 TL
  • 11.5518 TL
KOCAELİ 28°

Polis emeklileri 'SESİMİZİ DUYAN VAR MI?'

İktidar sözünü tutsun

Emekli polisler, ’10 Nisan Polis Haftası’ nedeniyle İstanbul Kartal’da basın açıklaması yaptı..

Türkiye Polis Emeklileri Platformu, yaptıkları açıklamada Hükümetin yıllardır polisleri oyalandığına dikkat çekerek, en son  2018 yılında vaat edilen 3600 ek gösterge sözünün tutulmadığı hatırlattı ve  bizi görmezden gelmeye devam ediyorlar diyerek eleştirilerde bulundu.

 EMEKLİ POLİSLER İNSANCA YAŞAMAK İSTİYOR

 

İstanbul Kartal Meydanında bir araya gelen Emekli Polisler adına yapılan açıklamada şu görüşlere yer veridldi.

 

Basın açıklamamıza teşrif eden değerli meslektaşlarımız ve kıymetli basın rnensupları;
Açlklamaınıza başlamadan önce, memleketimizin bekaası için canlni veren şehitlerimize Al1ah’tan rahmet diler, gazilerimize geçmiş olsun dileklerimizi ve siz sayın konuklarımıza saygılarımızı sunarız.


Polis teşkilatının 176. kuruluş yıl dönümünü 10 Nisan’da kutlamak üzere hazırlanan polisler ve polis emeklilerine, 2018 yılında mevcut hükümet tarafindan 3600 ek gösterge vaat edilmiş ve bu söz tutulmamıştır. Verilen söz tutulmadiğl gibi, Ana muhalefet partilerinin verdikleri soru önergelerini de hükümet ve ittifak içinde olduğu parti red oyu vererek ... İNSANCA BİR YAŞAM MÜCADELESİ ... veren polis teşkilatıni ve emeklilerini yok sayrnışlardır !


En son yasal düzenleıneler ile bir çok polis emeklisi meslektaşılnlzın maaşları asgari ücretin bir tik altında kalmıştır. Yıllardır süre gelen emekli olduktan sonra yüzde 60 civarında kesintiye uğratılan ve çalışırken de yamalı bohçadan farksız olan maaşları günün şartlarına göre ne hikmetse bir türlü güncellenememiştir.
Yapılan kanun değişikliği ile Jandama  teşkilatı  ve Sahil güvenlik ile ayni bakanlığa bağlı olan Emniyet Teşkilatı; aynı işi yaptklari gibi eşit iş, eşit ücret hakkından mahrum bırakılarak 1995 yılından beri bu kurumlara tanınan olanakların hiç birinden  faydalanamamıştır. 3600 ek gösterge hakkının kardeş kurumlar arasında değişiklik göstermesi müstehak değildir. Bizzatih Anayasanın ilgili maddelerine göre eşitlik ilkesine de aykırı olduğu meslektaşlarımızca ön görülmektedir.
Emekli olduktan sonra kesilen “Aile Yardıma” emekli polislerin eşlerinin onurunu kırımaktadır.
Emekli olduktan sonra kesilen “Emniyet Hizmetleri Tazminati” geçim sıkıntısı içindeki polislerin kanayan yarasıdır.
Değerli konuklarimız ve değerli basın mensupları kısa bir konuşmaya sığdırılamayacak kadar sorun ve sıkıntılarımız var. 2020 yılı içinde yüzlerce meslektaşımız intihar etmiş, 2021 yılının ilk üç aylık diliminde 8 meslektaşımız intihar etmiştir. Meslek içinde yaşanan mobbing ve çalışma sistemi intiharların ana sebebiyken, ailevi nedenler diye geçiştirilmesi vicdanlarımızı yaralamaktadır. Bu sistem içinde çalışıp emekli olanlar ise geriye kalan ömürlerinde bir çok hastalıkla mücadele etmektedirler. “Polisimin Yanındaym” sözü, sözde kalmamalı, özde kalmalıdır.
Bütün kurum ve kuruluşların sorun ve taleplerini dile getiren bir çok sivil toplum kuruluşu varken. Polis ve Polis Emeklisinin sesini duyuracak güçlü bir STK’sı yoktur. Kimsesiz polislerin kimsesi olma adına “Polisimin Yanındayım” diyen herkesi duyarlı olmaya davet ediyoruz.
Yıllarca, vatannını, canını hiçe sayarak koruyan bizler şimdi korunacak durumda alil ve aciz bir ortam içindeyiz. Halktan ayrılamayacak olan biz polis emeklilerinin ve polis teşkilatinın da halkın bir parçası olduğu unutulmamalıdır. Yaşadığımız süreçte bir çok meslektaşımız Covid-19 illetinin pençesinde can verirken durumun bilinmezliği bile çok vahim.
Çalışan meslektaşlarımız teşkilat içerisinde sorunlarına çözüm bulamazken sosyal medyada isimlerinin sakll tutulması şartı ile gündem oluşturarak sıkıntılarını dile getirmektedirler.
Kurumun bağlı olduğu bakanlik ve il emniyet müdürlükleri, bir günden bir güne bizleri onure edecek hiçbir etkinliğin içinde yer almamış; Daha ileri giderek Polis emeklileri ile organik bir bağımız yok diyerek bizleri derinden yaralamıştır.
Burada sözlerime son verirken basln açlklamamıza gelme zahmetine giren herkese sonsuz teşekkür ederiz.

 

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI