14/04/2021 16:40:45
  • 8.1652 TL
  • 9.7124 TL
  • 11.2256 TL
KOCAELİ 18°

Totakçılar çetesi çökertildi

Aralarında Polis, adliye çalışanı olan 33 kişi gözaltına alındı

Yargı, milli emlak, çevre ve şehircilik, maliye ile belediyelerdeki sorunlu dosyalara müdahale eden, bunun karşılığında ise para alıp kamu görevlilerine rüşvet dağıtan suç örgütü belirlendi.

Yaklaşık 6 aylık teknik-fiziki takipten sonra Ankara, İstanbul, İzmir ve Yozgat’ta belirlenen adreslere operasyon yapıldı.

Polis, avukat, iş insanı...
Hürriyet gazetesinden Fevzi Kızılkoyun'un haberine göre operasyonda örgüt lideri M.T., örgüt yöneticisi S.K., iş insanı A.K. ve N.Ş., avukat B.T.K., polis memuru Z.Ş. ile 11 adliye çalışanının da aralarında bulunduğu 33 kişi yakalandı.

Emniyet’teki işlemlerinin ardından şüphelilerden 12’si geçtiğimiz gün tutuklanırken, 6’sı ev hapsi, 12’si ise yurtdışı yasağı getirilerek adli kontrol şartıyla serbest kaldı. Şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda ise başkası adına düzenlenmiş sahte kimlik, çok sayıda evrak, tapu belgeleri, 3 ruhsatsız tabanca ele geçirildi.

Avukat dosyaları takip ediyor, polis sorgulama yapıyor
Örgütün, yargıdaki dosyalara müdahale ettiği, bilgi sızdırdığı, işlemleri hızlandırdığı belirlendi. Örgüt adına çalışan avukatın dosyaları takip ettiği, adliye çalışanlarının dosyalarla ilgili bilgi sızdırdığı, polis memurunun ise örgüt adına kişilerle ilgili sorgulama yaptığı ortaya çıktı.

Bilgi ve belge temin etmek için kamu görevlilerine rüşvet veren örgütün, yargıdaki dosyalara müdahale karşılığında para aldığı ve rüşvet verdiği anlara ilişkin görüntüler de dosyaya girdi.

Bir yılda 47 milyon liralık para giriş-çıkışı
Örgüt lideri M.T.’nin polis takibinden kaçmak için işyerlerine avukatlık, hukuk ve danışmanlık tabelaları astırdığı belirlendi.

Örgüt yöneticisi S.K.’nın da kendisini MİT elemanı olarak tanıttığı, bunu kullanarak başkasına ait bilgi ve belgelere ulaştığı kaydedildi.

Yapılan incelemelerde örgüt liderleri M.T. ve S.K.’nın bir yıllık banka hesap hareketlerinde 47 milyon lira para giriş-çıkışı tespit edildi.

YORUMLAR

  • Toplam 1 yorum

Yazan: Hamza ESEN emekli emn.pm.

Devlet kurumunda çalisanlar olup kanuna aykırı çete kuranlar a ivedi ÖNÜRBOYU meslekten men kanu kurum ve kuruluşlarına bulunmalarını ömür boyu men ağır para ve normalin 3 katında hapis cezaları verilmeli.

0 Beğendim
0 Beğenmedim

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI