ALİ SAĞLIK: “KÜRESEL ISINMA SU KAYNAKLARINI OLUMSUZ ETKİLİYOR”
02 Kasım 2023 09:55

ALİ SAĞLIK: “KÜRESEL ISINMA SU KAYNAKLARINI OLUMSUZ ETKİLİYOR”

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, Altyapı ve Kazısız Teknolojiler Derneği (AKATED) tarafından 7’ncisi düzenlenen Su Kayıp ve Kaçakları Forumu’na katıldı. İstanbul’da düzenlenen fuara konuşmacı olarak katılan İSU Genel Müdürü Ali Sağlık, günümüzde dünyanın ve ülkemizin en önemli konu başlıklarından olan su krizi ve küresel zorluklarla mücadele ile Kocaeli’de yapılan çalışmalar hakkında bilgi ve tecrübelerini aktardı.

İSU, FUAR’DA STANT AÇTI
Altyapı ve Kazısız Teknolojiler Derneği (AKATED) tarafından düzenlenen 7. Su Kayıp ve Kaçakları Forumu İstanbul’da gerçekleştirildi. Birçok su ve kanalizasyon idaresi ile birlikte yerli ve yabancı sektör temsilcilerinin katılım sağladığı fuarda İSU Genel Müdürlüğünün açtığı stant, katılımcılar tarafından ilgi gördü.  İSU standına gelen ziyaretçilere, uzman personel tarafından sunum yapılarak İSU Genel Müdürlüğünün Kocaeli genelinde yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verildi.

‘SUYUN GELECEĞİ: LİDERLİK VE POLİTİKALAR’ OTURUMU YAPILDI
Tarım ve Orman Bakanlığı emekli Bakan Yardımcısı, Akif Özkaldı’nın başkanlığını yaptığı ‘Suyun Geleceği: Liderlik ve Politikalar’ konulu oturuma konuşmacı olarak İSU Genel Müdürü Ali Sağlık ile beraber Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü İzzet Günal, İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, Konya Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Ahmet Demir, Trabzon Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Ali Tekataş katıldı.

ALİ SAĞLIK: “KÜRESEL ISINMA SU KAYNAKLARINI OLUMSUZ ETKİLİYOR”
Küresel ısınmayla beraber yaşanacak olan küresel sıcaklıktaki artış ve yağışların azalmasıyla su sorunu ve aşırı kuraklık ortaya çıktığını söyleyen İSU Genel Müdürü Ali Sağlık: “Yağışların kaydedilen normal düzeylerinin önemli ölçüde altına düşmesi, arazi ve su kaynaklarının olumsuz etkilenmesine ve hidrolojik dengenin bozulmasına neden oluyor. Doğal olay olarak tanımlanan kuraklık, bazı bölgelerde seller, taşkınlar ve şiddetli kuraklıklara neden olmakta bu nedenle birçok insanı açlık ve susuzluk tehlikesiyle karşı karşıya bırakmaktadır. Önümüzdeki süreçte yağış alan bölgelerde daha fazla yağışın olacağı, kuraklık olan bölgelerde ise bu sorunun daha da artacağı tahmin edilmektedir.” dedi.

“SUYA TALEP ARTACAK VE BUNUN KÜRESEL ÇAPTA EKONOMİK ETKİLERİ OLACAK”
Küresel ısınmaya bağlı olarak su kalitesinde düşüş ile birlikte suya olan talebin de artacağını bunun da bir takım ekonomik etkilerinin olacağını ifade eden Genel Müdür Ali Sağlık: “Su kalitesinin en önemli belirleyicilerinden olan çözünmüş oksijen düzeylerinin düşmesi, beraberinde ciddi kirlenme sorunları getirmektedir. Bununla beraber küresel sıcaklık artışının 2100 yılına kadar 1,3 C° ile 2,4 C° derecede sınırlandırılması durumunda dahi 2050 yılına gelindiğinde 1 milyar kişinin aşırı su stresi yaşayacağı tahmin ediliyor. Bunların ekonomik olarak tarım verimliliğinde azalma, endüstriyel üretimde azalma, su kaynaklarında yatırımın artması, su fiyatlarında artış olacağı öngörülüyor.” diye konuştu.

SU KRİZİNE KARŞI SÜRDÜRÜLEBİLİR SU POLİTİKALARI
Su krizine karşı Kocaeli’de uygulanan sürdürebilir su politikaları için yapılan çalışmaları anlatan İSU Genel Müdürü Ali Sağlık: “Su kaynaklarıyla ilgili güvenilir veri toplama ve analizler yapılması, paydaş katılımı, su kaynaklarının korunması, kaynak çeşitliliği oluşturmak, su verimliliği, altyapı geliştirme ve yatırım, su kullanımını düzenleme, eğitim ve farkındalık, uygulamanın izlenmesi ve değerlendirilmesi sürdürülebilir politikalar için çok önemli gündem maddeleridir.” dedi.

“2028 YILINDA KAYIP KAÇAK ORANI HEDEFİMİZ YÜZDE 20 SEVİYESİNİN ALTI”
Genel Müdür Ali Sağlık: “2004 yılında yüzde 72 olan su kayıp kaçak oranını 2023 yılının eylül sonu itibariyle yüzde 24,3 seviyesine düşürdük. Su Yönetimi Genel Müdürlüğünün 2028 yılı için belirlediği yüzde 25 kayıp kaçak oranını bu yıl itibariyle yakaladık. Bizim hedefimiz, 2028 yılı itibariyle kayıp kaçak oranında yüzde 20 seviyesinin altına düşmek olacak.” diye konuştu.

Güncelleme: 02 Kasım 2023 09:56
İleri Ray
X