Ali Yüksel’in kadınları aşağılayan sözlerine karşı savcılar görevini yapmalı
22 Ağustos 2023 00:19

Ali Yüksel’in kadınları aşağılayan sözlerine karşı savcılar görevini yapmalı

Emek Partisi (EMEP) kadınların esas görevinin kocalarına hizmet etmek olduğunu söyleyen, 3 eşli olduğu bir dönem yaşadığını, dört eşe kadar gitmek istediğini açıklayan Ali Yüksel ile ilgili yaptığı açıklamada; Yüksel’in sözlerinin her birinin suç olduğunu belirterek savcıları göreve çağırdı.

Yeniden Refah Partisi MYK üyesi ve Konya Milletvekili Ali Yüksel’in yapmış olduğu son açıklamaların AKP’nin ittifak ortaklarını ve yeni dönem Meclis bileşimini ortaya koyması açısından son derece önemli olduğunun altını çizen EMEP; “Henüz adaylığı döneminde üç eşi olduğuna ilişkin haberler gündeme gelen ve bu iddiaları o dönemde reddetmiş olan Ali Yüksel, kendisi ile yapılan röportajda üç eşi olduğu bir dönem yaşadığını, dört eşe kadar gitmek istediğini açıkça ifade etmiş, seçim döneminde bu konuda kamuoyuna yalan söylediğini ifade etmiştir. Çalışan kadınlarla ilgili kabul edilemez ifadeler kullanan Yüksel, kadınların esas görevinin kocalarına hizmet etmek olduğunu vurgulayan açıklamalarını, şeri hukuk istediği sözleri ile de birleştirmiştir” dedi.


"AKP’NİN GERİCİ İTTİFAKININ KADINLAR İÇİN TEHLİKESİ ORTADA"

Herhangi bir milletvekilinin ulu orta söylenmiş sözleri olarak kabul edemeyecek bu açıklamaların, AKP’nin ülkenin en gerici odakları ile yapmış olduğu ittifakın ülke için, kadınlar için büyük bir tehlike anlamına geldiği söylenen açıklamada şu ifadelere yer verildi; “İttifak ortaklarından HÜDA PAR’ın karma eğitime ilişkin açıklaması, BBP’nin kadın hastaneleri, kadın üniversiteleri önerisi, Ali Yüksel’in mensubu bulunduğu Yeniden Refah Partisinin nafaka, 6284 Sayılı Yasa’ya ilişkin aralıksız sürdürdüğü propaganda tehlikenin ciddiyetini ortaya koymaktadır. AKP iktidarının kadın erkek eşitliğini tanımayan, kadınları sadece aile içinde tanımlayan muhafazakâr politikalarının sonuçları, kadın cinayetleri, şiddet, istismar, düşük ücret ve güvencesiz çalışma hayatı olmuşken, ittifakları tarafından dile getirilen bu söylemlerin kadınların hayatını daha da zorlaştıracağı son derece açıktır.”


“ALİ YÜKSEL’İN SÖZLERİNİN HER BİRİ SUÇTUR”

Ali Yüksel’in söylediği sözlerin her birinin suç olduğu vurgulanan açıklamada; “Kadınları erkeklerin kölesi, onların hizmetini gören hakları ve hukukları olmayan cariyeler gibi tarif eden bu zihniyeti asla kabul etmiyoruz. Ayrımcı, nefret suçu içeren, Medeni Kanun’a aykırı sözlerin milletvekili sıfatı taşıyan bir parti yöneticisi tarafından dile getirilmesi kabul edilemez. Ali Yüksel’in sözlerine ilişkin gerekli soruşturmaların başlatılması için Cumhuriyet Savcılıklarını göreve davet ediyoruz” dendi.


“KARANLIK ODAKLARA KARŞI MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Açıklamada son olarak şöyle denildi: “Bu karanlıktan yana odaklara karşı mücadelemizi sürdüreceğiz. Kadınların eşitlik ve özgürlük talepleri iktidarın ve ortaklarının siyasal gericiliğinden daha büyük ve güçlüdür. Kadınların hakları ve hayatları için verdiği mücadeleyi birlikte büyüteceğiz.”

Güncelleme: 22 Ağustos 2023 00:31
İleri Ray
Arı Lift
X