17/09/2021 23:27:00
  • 8.5961 TL
  • 10.1255 TL
  • 11.8592 TL
KOCAELİ

Bu görüntü hiç yakışmadı

.

TFF 1. Lig'in yeni ekiplerinden Kocaelispor, daha önce ön protokol imzaladığı 33 yaşındaki kaleci Korcan Çelikay ile anlaştı.

 

Kocaelispor'un kamp yaptığı VON Resort ‘da oynanan hazırlık maçı sonrası resmi sözleşme imzalanırken masanın üzerine serilen Türk Bayrağı tepki çekti. Bayrak kanununun 7.maddesine göre masa üstüne serilmesi halinde Türk Ceza Kanununun 526 ncı maddesi uyarınca cezalandırılır.

 

İyi niyetle yapıldığına düşünülse de bir daha bu yanlışlığa bir daha düşülmemesi ve şehit kanımızla oluşmuş ayyıldızlı bayrağımıza hassasiyet gösterileceğine inanıyoruz.

 

Türk Bayrağı Kanunu
Kanun Numarası: 2893, Kabul Tarihi: 22/9/1983
Yayımlandığı Resmi Gazete:
Tarih: 24/9/ 1983      Sayı : 18171

Yasaklar
Madde 7 – Türk Bayrağı, yırtık, sökük, yamalı, delik, kirli, soluk, buruşuk veya layık olduğu manevi değeri zedeleyecek herhangi bir şekilde kullanılamaz. Resmi yemin törenleri dışında her ne maksatla olursa olsun, masalara kürsülere, örtü olarak serilemez. Oturulan veya ayakla basılan yerlere konulamaz. Bu yerlere ve benzeri eşyaya Bayrağın şekli yapılamaz. Elbise veya üniforma şeklinde giyilemez.
Hiçbir siyasî parti, teşekkül, dernek, vakıf ve tüzükte belirlenecek kamu kurum ve kuruluşları dışında kalan kurum ve kuruluşun amblem, flama, sembol ve benzerlerinin ön veya arka yüzünde esas veya fon teşkil edecek şekilde kullanılamaz.
Türk Bayrağına sözle, yazı veya hareketle veya herhangi bir şekilde hakaret edilemez, saygısızlıkta bulunulamaz. Bayrak yırtılamaz, yakılamaz, yere atılamaz, gerekli özen gösterilmeden kullanılamaz.
Bu Kanuna ve tüzüğe aykırı fiiller yetkililerce derhal önlenir ve gerekli soruşturma yapılır.
Cezalar
Madde 8 – Bu Kanuna ve çıkarılacak tüzüğe aykırı olarak Bayrak yapmak, satmak ve kullanmak yasaktır. Bu yasağa aykırı olarak yapılan Bayraklar o mahallin yetkili amirlerince toplatılır.
Bu Kanun hükümlerine aykırı davranışta bulunanlar suçları daha ağır bir cezayı gerektirmediği takdirde Türk Ceza Kanununun 526 ncı maddesi uyarınca cezalandırılır.

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI